Svůj příběh o kouzelné bezdomovkyni nám poslala čtenářka s nickem pegonela. Proč kouzelné? Také jsem hořela zvědavostí. Ale neprozradím. To už se ale dočtete v jejím příspěvku na dnešní téma

V našem městě se jednoho dne objevila stařičká paní budící dojem, že je bez domova. O hůlce, šátek uvázaný pod krkem, pohádkový úsměv na tváři. Sedávala na lavičce u obchodního domu a jako by omylem měla před sebou na trávníku postavený klobouček a v něm pár drobásků. Když jste se u ní zastavili, povídala vám srdceryvný příběh o tom, jak zůstala sama samotinká, přišla o malý domeček a je dokonce i bez důchodu.

Přestože žebrákům peníze nedávám, sama vychovávám syna a mám co dělat s námi samotnými, oné stařence jsem vždy pár drobných přihodila. Syn se mě často ptal, kde byli žebráci, když jsem byla já malá. Tak jsem mu vysvětlila, že když jsem byla já malá, žebráci a bezdomovci nebyli. Nechápal. Narodil se už v dnešní době, ke které patří bezdomovci, bída i žebráci naproti bohatým, podnikajícím a nezaměstnaným lidem.

klobouk

Babička měla u obchodního domu velký úspěch. Navzdory tomu, že zde měla obvykle jednoho nebo dva kolegy, taky žebrající, ona měla svůj klobouček často plný. Vídala jsem také lidi bydlící v okolí, kteří babičce občas donášeli před obchodní dům kastrůlky s něčím k snědku. Babička byla vlídná, milá a já měla vždy dobrý pocit, že ji mohu potěšit.

Jednou jsme jeli se synem na hory. Jezdíme vlakem, a tak jsme se vypravili na nádraží. Když jsem stála v hale a čekala na jízdenky, slyšela jsem velice vulgární nadávky. Nějaká žena vykřikovala. Byla opilá, vulgární a lidi se jí báli. Když jsem se po ní ohlédla, zjistila jsem, že je to ona babička, která vysedává u obchodního domu a žebrá, totálně namol. Byla přistižena při krádeži.

Neštítila se mladé mamince s dítětem vytáhnout peněženku z kabelky. Ta si toho ale všimla a strhla se hádka. Stará paní, místo, aby se styděla, ženu napadala vulgárními výrazy a strkala do ní. Mladá maminka držela v náručí asi roční holčičku, která jí málem vypadla. A tak někdo z přihlížejících přivolal městskou policii. Strážníci přijeli, a když viděli agresivní opilou babku, prohlásili: „Á, známá firma. Tak co jste zase ukradla? Nechápu, že vám někdo dá peníze a vy je tady prochlastáte.“ Babka putovala s nimi. Hala nádraží se uklidnila a já šla jako opařená na vlak.

Týden na to jsem šla opět na nákupy do obchodního domu. Babka seděla, jako vždy, na svém místě, klobouček položený před sebou. Usmívala se. Už mě znala a věděla, že ode mne něco dostane. Tentokrát se ale spletla. Prošla jsem kolem babky i klobouku a klidně vstoupila do budovy obchodního domu. Tam jsem za drobné, které měly skončit v klobouku babky alkoholičky, koupila synovi lízátko a nafukovací balónek. Určitě udělal víc radosti, než přeměněný na alkohol a prolitý krkem babky zlodějky.

pegonela

Tak to bylo asi pěkné rozčarování.

Co vy na to, milé ženy-in? Dáváte bezdomovcům peníze? Nebo raději něco k jídlu. Jak na to reagují? Máte také nějaký příběh?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Reklama