Kniha amerického podnikatele a blogera Marka Mansona je v regále knihkupectví jen těžko přehlédnutelná. Upoutá svým jedovatě zeleným obalem v kombinaci s výraznou fialovou barvou i názvem. Ten zní Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le. A právě to se Mark snaží na 194 stranách svým čtenářům vštípit.

5d970e729be5eimage.png

Až po krk ve sr..., tedy v bahně

Je hrubý, místy trochu vulgární a nebere si servítky, a právě to prý mnoha jeho čtenářům změnilo život. Naučil je totiž rozlišovat mezi tím, co je skutečně důležité a tím, co nestojí za řeč ani za námahu, přestože si to miliony lidí myslí.

Nabádá je k tomu, aby k sobě byli upřímní. Někdy zkrátka život stojí za nic a je třeba se s tím naučit žít. Každý další den je totiž jen článkem v řetězci problémů. Nejdůležitější otázka ovšem není: Jak je vyřešit, ale jak oddělit ty skutečně relevantní a ty, které prostě jsou a basta.

„Uprdelismus“ se totiž v Markově podání nerovná lhostejnost. Poukazuje na to, že svět není plný roztomilých jednorožců a že dámy neprdí obláčky duhy, ale někdy i pořádně zkažené větry. Tak to zkrátka je a není si třeba nalhávat něco jiného nebo se to snažit změnit. Zapáchající větry totiž nejsou ničím, co by mělo vyžadovat vaši zvýšenou pozornost.

Negativita jako klíč k úspěchu

Pod vším tím nánosem cynismu a sprostých slov má však kniha až neuvěřitelně milé a motivující jádro. Je plná nejen autorových osobních prožitků, ale i příběhů cizích lidí. Manson mimo jiné říká, že zoufalá touha po pozitivních věcech je sama o sobě negativní.

Čím víc chce být člověk bohatý, tím chudší si připadá. Čím víc chce být žena sexy, tím ošklivější pocit ze sebe má. Jaké je jeho řešení? Prožít si i to negativní, protože to vás podle něj může posunout dál. Zažít si neúspěch a pochopit ho je totiž klíčové pro to, abyste se příště vyvarovala určitých chyb.

Kromě toho, že vám kniha v mnoha ohledech otevře oči, je také velmi čtivá a místy se u ní i nahlas zasmějete. A pokud vám čtení nic neříká, (i když potom nechápu, co v tomto článku hledáte), určitě uvítáte, že existuje i audiokniha. Namluvil ji David Prachař.

A co říci závěrem? Asi jen to, že každý ve svém životě potřebuje trochu toho „uprdelismu“ a Mark Manson k tomu umí skvěle namotivovat. Přestože se na začátku tváří, že vlastně vůbec nemotivuje. 

A jaká kniha se v poslední době líbila nebo nelíbila vám?

Napište nám do komentářů pod článkem krátkou recenzi a my dvě z vás odměníme dalším čtivem. Získat můžete knihu, která vyšla v nakladatelství Motto, Jeden kopeček šmoulový od Marie Doležalové.

5d9710658bfc4image.png

Nebo Hoď se do Pogody od Sandry Pogodové a Richarda Pogody z nakladatelství Cosmopolis.   

5d97107d4f0f3image.png

Stačí k recenzi připsat, kterou z knížek preferujete, být registrovaná a mít kompletně vyplněné osobní údaje.

Foto: Martinus.cz, Grada.cz, Motto.cz

Čtěte také:

Reklama