Kousání nehtů je zlozvyk, které podobně jako kouření, kousání se do rtů, přešlapování či popotahování se za obočí (případ jednoho mého kamaráda) provází nervozitu a stres.
Nejčastěji si nehty koušeme právě když jsme stresovaní, nestíháme a jsme nervózní. Jistě znáte ten pocit, když vám ujela tramvaj, do toho vám šéf zrovna zavolal samé „skvělé“ zprávy a ještě vám ráno spadla miska cornflaků přímo do klína. V takové situaci si kuřačky zapálí cigaretu, „kousačky“ se zahryznou do nehtu a majitelky fortelné obuvi pořádně kopnou do zdi.

Koušete-li si nehty delší dobu, okousaný nehet se postupně deformuje, jeho okraj se jakoby zanořuje do prstu, nepřečnívá. Nehty nejen, že neplní svou funkci, ale navíc vypadají ošklivě, třepí se a křiví. Celý prst potom vypadá bambulatý, jako byste byla žába :-). 

Nehty si koušou i malé děti. U nich však může kousání souviset i s jinými situacemi. Děti si často koušou nehty z nudy, když jsou smutné, frustrované nebo – stejně jako my dospělí – ve stresu. U malých dětí má smysl vypozorovat, v jakých situacích si nehty koušou, snažit se jim předcházet a postupně je tento zlozvyk odnaučit.

Pokud vůle a snaha nestačí, na českém trhu jsou k dostání různé hořké laky a mastičky, které by měly děti odradit od toho, aby si prst vůbec strčily do pusy. Například Daumexol N obsahuje výtažky z pálivých paprik a kyselinu citronovou… nic moc dobrota, že? :-) Je ale potřeba ho aplikovat vícekrát denně, vodou a mýdlem se samozřejmě smývá.

Tyto „berličky“ jsou k dispozici i nám dospělým. Pokud nemáte dost silnou vůli, ale pasta z papriček také není váš styl, máte ještě možnost o nehty začít soustředěně pečovat. Zastřihněte je úplně nakrátko (tak, aby nebylo co kousat) a nalakujte barevným lakem. Ten také nechutná moc dobře, a navíc si brzo všimnete, že na okusovaných nehtech se barva loupe. To vypadá ošklivě a navíc je to nápadné, takže si i vy sama uvědomíte, že jste se „zase kousla“ – a že to přece dělat nechcete.
Další fází (pokud vám předchozí nepomůže) je nechat si nalepit nehty umělé, ty se koušou obzvláště špatně :-). Za tu dobu, co je budete mít, si kousání odvyknete, a pak už nepocítíte nutkání kousat ani do vlastních řad.

Na závěr přidám hezkou radu, jak odnaučit kousání nehtů malou princeznu. Na diskuzi na serveru rodina.cz ji uveřejnila Hanka:

Vždycky zabírá nejvíc pozitivní motivace, tak jsem využila parádivosti naší pětileté dcerky a domluvily jsme se, že každý nehtík, který si nechá narůst, pěkně nalakujeme.

Malá je z toho nadšená! Pořád si nehtíky se zalíbením prohlíží, každému se chlubí a chodí mi ukazovat, jak už který nehtík povyrostl. Převedla jsem touhu po krásných nehtech na ni – protože když ona bude chtít, malé z půlky vyhráno. Převedli jsme pozornost opačným směrem. Dcera teď místo kousání pozoruje, jak nehtíky rostou a jak se některé krásně třpytí. 

Takže, pokud máte doma opravdu náruživé parádivky, stojí to za pokus :-).  

 

A co vy, milé ženy-in? Koušete si nehty? Nebo už ne, protože se vám podařilo s tím přestat? Podělte se o svoje zkušenosti a rady, jistě se najde mnoho takových, které je upotřebí…

Reklama