rty-fb.jpg

Foto: Shutterstock

Odborníci z Colgate dle deníku The Sun prozradili, co všechno může znamenat, když si často koušeme rty. Kousání rtů je běžnou příčinou poruch temporomandibulárního kloubu. Stav může být mírný, ale může se i zhoršovat v důsledku osteoartritidy, revmatoidní artritidy a psoriatické artritidy. V závislosti na druhu artritidy může být vaše čelist ovlivněna změnou tvaru, zánětem a problémy s otevíráním. Pokud si kromě kousání rtů všimnete i tupé bolesti při pohybu čelistí, omezení pohybu nebo zablokování a bolestí hlavy nebo zubů, můžete mít v čelisti artritidu.
 
Kousáním do rtů se může projevit i nesprávně zarovnaná čelist (malokluze). Stává se to, když nejsou dolní a horní čelist stejně velké nebo má člověk abnormálně tvarované zuby nebo mu nějaké chybí.
 
Kousání do rtů může být způsobeno i psychickými stavy. Může jít o součást deprese nebo úzkosti. Podobné problémy mohou mít i lidé s autismem. Příležitostné kousání do rtů není problém, ale jakmile to přeroste do chronického stadia, může docházet k podráždění pokožky.  

Zdroj: The Sun, Colgate