63ef840dc6cfeobrazek.jpg
SKI PARK Kubínská hoľa (© SLOVAKIA TRAVEL, Martin Šopinec)

Jen patnáct minut za česko-slovenskými hranicemi najdete jedno z nejnavštěvovanějších lyžařských středisek našich sousedů: Snowparadise Veľká Rača v kysucké Oščadnici. Čtrnáct kilometrů zdejších sjezdovek ve třech navzájem propojených údolích potěší náročné i začínající lyžaře. Pokud si chcete užít svah z jiné perspektivy, vyrazte na adrenalinovou jízdu ratrakem nebo zdolejte místní bobovou dráhu. V rychlosti 40 km/h si vychutnáte spoustu zatáček i výhledy na zasněženou krajinu. Ty se vám naskytnou i ze tří skialpinistických tras nebo z vyhlášené Beskydsko-javornické lyžařské běžecké magistrály.

63ef8420c2e93obrazek.jpg
Snowparadise Veľká Rača (© Archiv KOCR Žilinský turistický kraj)

Za léčivým relaxem se vydejte do Spa Aphrodite v nedalekých Rajeckých Teplicích. Voda v termálních bazénech má blahodárné účinky, podobně jako masáž lávovými kameny. Ubytování jako z pohádky vás čeká v nedalekých Čičmanech. Tradiční roubenky s typickou geometrickou ornamentikou tu připomínají perníkové chaloupky. Jestli vaše ratolesti pořád čekají na pozvánku do Bradavic, vezměte je do Čavoje, kde se nachází jedinečný domeček na stromě ve stylu Harryho Pottera. Kouzelná atmosféra v komfortně vybaveném interiéru se skrývá v detailech: narazíte tu na spícího Brumbála, obrazy z Denního věštce i famfrpálovou zlatonku.

63ef844cce60fblobid0.jpg
Čičmany (© SLOVAKIA TRAVEL)

Pravou slovenskou romantikou dýchá Terchová, kterou proslavil zbojník Jánošík i temperamentní lidová hudba zahrnutá na seznam UNESCO. Zdejší tradiční dřevěné roubenky na samotě u lesa si vás získají domáckou útulností i důmyslnými wellnessovými možnostmi. Přesně pět minut vás bude dělit od téměř 13 kilometrů sjezdovek ve třech lokalitách resortu Vrátna Malá Fatra. Zatímco Paseky s převážně červenými tratěmi a dětským parkem jsou jako stvořené pro rodinnou lyžovačku, Poludňový Grúň a Chleb si pro svoji vysokou nadmořskou výšku upravovaných sjezdovek (1520 m n. m.) a vyhlášené freeridové zóny zamilují adrenalinoví nadšenci. Troufnete si na nejdelší černou sjezdovku na Slovensku nebo osvobozující snowkiting?

63ef84529cb96obrazek.jpg
Malá Fatra (© Archiv KOCR Žilinský turistický kraj)

Obě aktivity si tu užijete s výhledem na asi nejfotogeničtější slovenský vrchol: Veľký Rozsutec (1610 m n. m.). Výstup na něj můžete spojit s dobrodružným trailem přes Jánošíkovy díry, soustavu divokých soutěsek a úzkých kaňonů se spoustou překrásných vodopádů.

63ef846db8031blobid0.jpg
Jánošíkovy díry (© Archiv OOCR Malá Fatra)

Využijte, že jste jen kousek od hornaté Oravy. Pohádková Perinbaba, která se tu natáčela, se sem v zimních měsících totiž ráda vrací. V rodinném středisku SKI PARK Kubínska hoľa si vychutnáte 14 kilometrů tratí všech obtížností v nejlepší kondici i vyhlášené bílé sochy, ve které se tu po vydatném sněžení promění smrčky v nejvyšších polohách. Jen dvacet minut odtud vás ohromí majestátní Oravský hrad na vápencovém bralu, který si zahrál i v ikonickém hororu Nosferatu, symfonie hrůzy.

63ef847901262obrazek.jpg
Oravský hrad (© Martin Šopinec)

Nebo byste se chtěli z lyžařské kombinézy rovnou převléknout do plavek? V tom případě zamiřte ještě více na sever – do Meander Thermal & Ski Resort v Oravicích, kde si můžete v rámci jednoho areálu ráno zalyžovat a po oběde relaxovat v bazénech s geotermální vodou. Sněhový boom si užijete také mezi dvoutisícovými vrcholky Roháčů. Stačí se vydat do Zuberce, jehož skanzen vám ukáže starý oravský venkov. Kondičku prověří náročnější túra po hřebeni Baníkova – Ostrý Roháč – Volovec. Ke čtyřem ledovcovým Roháčským plesům bez problémů vyběhnou i děti a trasu od Zverovky po Ťatliakovu chatu zvládnete i s běžkami na nohách.

Zimní dovolenou plnou sněhových zážitků máte jen kousek. Inspirujte se na www.slovakia.travel a vyrazte za aktivním odpočinkem na Slovensko!