Bistrot de Papa

Věřili byste tomu, že při prázdninovém putování po Vysočině a jižních Čechách, můžete narazit na pravou, nefalšovanou francouzskou kuchyni? V zapadlé vesničce Horní Dubenky ji vaří Francouz Rémi. Na naprosto dokonalém místě...

Horní Dubenky najdete na pomezí Vysočiny a jihočeského kraje. Tato krásná krajina je plná kopců, lesů, hradů, zámků, klášterů, kostelů a jiných kouzelných míst. Určitě sem vyrazte na houby. Protože rostou! My jsme tudy projížděli po cestě z Lipna a tohle místo určitě stojí za delší zastavení.

Roštejn

Nemá cenu vyjmenovávat všechny místa, na která se můžete podívat. Je jich tady víc než dost. Za zmínku určitě stojí třeba hrad Roštejn. Zajímavá je ukázka lidových řemesel, ale doporučujeme zavítat i na některou z akcí. Netradiční noční prohlídky probíhají o prázdninách a hradem vás provedou průvodci v dobových kostýmech.

Roštejn

Kdo má raději méně zachovalé památky, nesmí minout zříceninu Janštejn. Vede k němu krásná cesta lesem, asi 2,5 km od Horních Dubenek směrem na Novou Ves. Býval to kdysi gotický hrad. Teď můžete obdivovat pouze torzo části věže. Historie tohoto hradu je tak trochu tajemná. Rozbořený byl asi během husitských válek a z těchto dob můžete ještě stále v okolí objevit části zbraní nebo prastarých podkov koní.

Janštejn

V Horních Dubenkách se však nachází také úžasné místo, které vás přivede do úplně jiného světa. Je to Bistrot de Papa. Originální francouzská restaurace, ve které kraluje kuchař Rémi Decroix. Do České republiky přišel se svou českou partnerkou Evou a restauraci původně provozoval v nedalekých Počátkách. Místo v Horních Dubenkách je však určitě ještě lepší volbou.

Bistrot de Papa

U rybníčku, krásný domeček se stodolou a neskutečně kouzelnými kouty všude kolem. Můžete odpočívat na dvorku nebo si dát zmrzlinu ve stodole.

Bistrot de Papa

Určitě doporučuji volat předem a rezervovat si místo. Mají tady totiž celkem plno.

Bistrot de Papa

Menu se mění každý měsíc, podle sezóny a podle toho, jaké suroviny Rémi v okolí sežene. Čím si můžete být jistí, je kvalitní, perfektně uvařené jídlo.

Bistrot de Papa

Rémimu vidíte přímo do kuchyně. Pro milovníky vaření je to opravdu super zážitek. Celý interiér je velice pestrý a zajímavý.

Bistrot de Papa

Bistrot de Papa

Tip na pití? Samozřejmě skvělé víno a malinovka, jakou jste ještě nikde neochutnali. Menu není nijak obsáhlé, ale vybere si každý. A přesně tak to má být.

cibulačka

Pravou francouzskou cibulačku jsme si nemohli nechat ujít. Byla pěkně silná a výborně dochucená.

tatarák

Já jsem se nechala zlákat francouzským tatarákem. Příloha, která se jí ve Francii? Hranolky. Opravdu. Tatarák chutnal úplně jinak, než jsme zvyklí. Určitě byla dobrá volba ho vyzkoušet.

kachna

Manžel šel do další francouzské klasiky. Konfitovaná kachna. A k ní pečené kořeněné brambory. Maso se rozpadalo a bylo plné vůní a chutí...

Dezerty si můžete vybrat z vitríny, takže aktuální nabídka. Výborný dezert s vrstvou nastrouhané čokolády je tajemstvím šéfa kuchyně. Tradiční francouzské millefeuille znamená v překladu „tisíce lístků“. Skládá se z plátů listového těsta a vanilkového krému. Naprosto nebeský dezert.

francouzské dezerty

K dezertu skvělá káva. Ráj na zemi...

millefeuille

Máte ještě na něco chuť? Dejte si skvělou zmrzlinu. A projeďte se na lodičce po rybníku...

Bistrot de PapaKomu se tady opravdu moc zalíbí, můžete nahoře nad restaurací také přespat. A vyzkoušet některý z výletů, které vám nabízíme. Krásné prázdniny přeje Elly.

Zdroj fotografií: Alena Kolaříková, Dědictví Vysočiny, archiv redakce

Výlety, kde se také výborně najíte...

Velké Karlovice

Drážďany - hledání ztraceného času

Warung Campur Campur