Že kouření škodí našemu zdraví, to ví asi každý, ale je třeba zmínit, že u diabetiků jsou dopady kouření ještě mnohonásobně vyšší. Mezi důsledky patří například poškození ledvin, riziko poškození oční sítnice i hůře se hojící poranění. Naordinujte si místo toho pohyb!  

neurony

U konzumentů tabáku se dále zvyšuje riziko rozvinutí cukrovky II. typu. Pokud skoncuje diabetik s cigaretami, je to pro něj nejlepší rozhodnutí. Změny, které ho čekají po poslední cigaretě, se projeví poměrně rychle:

  •          za 20 minut klesá zvýšený krevní tlak a srdeční frekvence
  •          za 12 hodin se množství oxidu uhelnatého vrací k běžným hodnotám
  •          za 1 rok bez cigarety se sníží riziko infarktu o polovinu
  •          za 5 let je riziko mozkové mrtvice stejné jako u nekuřáků

Budete se divit, jaké benefity pro vás típnutí cigarety skýtá, respektive, jakým negativům se můžete vyhnout. Mimo jiné …

  •          kouření zvyšuje riziko cévních komplikací
  •          kuřákům se hůře hojí rány, v případě diabetické nohy se zvyšuje riziko amputace
  •          nikotin stahuje cévy, a tím zvyšuje riziko infarktu
  •          kouření zvyšuje riziko mozkové mrtvice a poruch oční sítnice
  •          kouření ještě více zvyšuje hladinu cukru v krvi
  •          přispívá k diabetické neuropatii

Diabetická neuropatie: častá komplikace diabetu

Neuropatie se projevuje ostrou až palčivou bolestí v oblasti dolních končetin, tzv. neuropatickou bolestí. Bolest se projevuje nočními maximy a záchvatovitým charakterem. Těmto pacientům mohou úlevu přinést polyfenoly kurkumin, resveratrol a mangiferin s usnadněným vstřebáváním, najdete je v doplňku stravy Neuritogen. Při výběru potravinového doplňku je však třeba vybírat pečlivě. Kurkumin i jiné polyfenoly jsou samy o sobě těžce vstřebatelné, přesto řada produktů s tímto faktem příliš nepracuje. Může se vám stát, že budete užívat kurkumin poctivě a pravidelně a přesto bez valného efektu. Zmíněný Neuritogen obsahuje také piperin a lecitin, které výrazně zvyšují vstřebatelnost kurkuminu i dalších obsažených polyfenolů. Statisticky významný pokles intenzity bolesti při užívání Neuritogenu prokázala také nejnovější česká studie zahrnující 120 diabetických pacientů.

Jak nahradit zlozvyk?

Přestat kouřit není nic snadného a je třeba zaplnit prázdné místo jinou aktivitou - ideální je k tomu fyzická/sportovní aktivita. Pro diabetika je velmi důležitý pravidelný pohyb a udržení si přiměřené tělesné váhy. Není třeba podávat vysoké sportovní výkony, i pravidelná chůze je hotovým lékem. Pravidelný pohyb podporuje metabolismus cukrů, zlepšuje schopnost tkání zpracovat cukr, snižuje krevní tlak a hladinu tuků v krvi, snižuje rizika dalších přidružených potíží, jako jsou např. srdeční choroby. Nezanedbatelný je také pozitivní vliv na psychiku.

sport

Na co by měl diabetik myslet při sportovní aktivitě?

Před plánovanou aktivitou změřte glukometrem hladinu cukru v krvi a případně upravte dávku inzulínu. Při nepoměru hrozí především po sportovní aktivitě výrazný pokles glykémie. Pokud se chystáte na náročnější aktivitu, je vždy fajn mít s sebou parťáka – pro všechny případy.

Se zvýšenou fyzickou aktivitou je spojeno také riziko

U velké části pacientů je diabetes komplikován ještě dalšími komplikacemi, nejčastěji ve spojení s kardiovaskulárním systémem. Proto je důležité náročnější pohybovou aktivitu konzultovat s lékařem. Dále je třeba dávat pozor na rizika, která hrozí i zdravému člověku – dehydratace, přehřátí, poranění z přetížení.

Reklama