LONDÝN - Britští vědci dokázali, že matky kouřící v ranné fázi těhotenství připravují svým dětem nemilou cestu životem s rozštěpem rtů a patra.
Výskyt této deformace obličeje je u dětí kuřaček totiž mnohem vyšší.

Studie, kterou vedl profesor Peter Mossey z Dundee Univerzity, je podepřena lékařskými záznamy z celého světa.
Podle slov předního světového odborníka profesora Mosseyho je pro vývoj patra a rtů kritických asi čtyřicet osm hodin v šestém až osmém týdnu těhotenství. Pokud žena v tomto období kouří, významně zvyšuje riziko vzniku rozštěpu.

"Ačkoli má na vznik rozštěpu u dětí vliv celá řada faktorů, kouření hraje určitě nejdůležitější roli. V šestém až osmém týdnu mnohdy žena netuší, že je těhotná, a tak s klidem kouří. K tomu si ráda dopřeje nějakou tu skleničku a přitom o vývoji embrya ve svém těle nemá žádné tušení. Bohužel, v tu dobu ovlivňuje zdraví nenarozeného dítěte nejvýznamněji. Doufám, že tato studie brzy oběhne odborníky a veřejnost a všechny kuřáky odstraší od nebezpečného zlozvyku," uvedl Mossey.

Studie srovnávala dvě skupiny žen z různých částí Velké Británie. Dvaačtyřicet procent dětí s rozštěpem mělo matku, která v prvním trimestru těhotenství kouřila. Naopak jen třiadvacet procent kuřaček mělo štěstí a narodilo se jim zdravé dítě. Přitom nejvíce rozštěpů je u matek kuřaček, které porodí dítě ve věku mezi šestnácti a devatenácti roky.
Platí také přímá úměra, která říká, že čím více žena cigaret vykouří, tím je zdravotní riziko vyšší.