Jak moc poškozuje kouření, i pasivní, plod v děloze?
Jakákoli dávka kouře poškozuje. Pro představu je vhodné porovnání s výfukovými plyny. Těm by se těhotná žena asi snažila vyhnout.
5bf3e4d03877fobrazek.jpg
Snižuje se riziko pro nenarozené miminko s nižším počtem vykouřených cigaret?
Samozřejmě s dávkou roste riziko, ale řada z tisíce látek v tabákovém kouři má bezprahové účinky - to znamená, že bezpečná dávka neexistuje.

Co když je matka kuřačka – měla by s kouřením přestat, jakmile zjistí, že je těhotná? Někde jsem zaslechla i tvrzení, že úplně přestat v těhotenství s kouřením je někdy horší, protože je nastávající maminka ve stresu. Je to pravda?
Bohužel je to naprostý nesmysl a zřejmě specifikum českých gynekologů. Neexistuje vědecký podklad pro takové tvrzení, řekla bych dokonce, že tato rada je poškozující - pro matku i plod. Navíc se stresem je to právě opačně. Sice kuřákovi pomůže rituál kouření odvrátit pozornost od stresujícího problému a je příjemné vyplavení hormonů štěstí po potažení, ale to trvá jen chvilku. Pacientům radím, aby si změřili pulz před cigaretou a po ní. V průměru se srdeční akce zrychlí o 10 tepů za minutu. Tak si mohou sami na sobě prokázat masivní vyplavení stresových hormonů, např. adrenalinu, po vykouření cigarety. A to je jasně prokázané v krvi. Tedy cigareta stres prokazatelně zhoršuje, i když to kuřáci vnímají opačně.

Jak dlouho před otěhotněním by měla maminka přestat kouřit, aby neohrozila své miminko?
Kdykoli a samozřejmě co nejdřív. Pokud je to možné, doporučuje se rok před plánovaným početím a to se týká i partnera. Kuřáci mají méně spermií, a ty jsou méně kvalitní a pomalejší.

Vadí kouření při kojení? Co může způsobit kojenci?
Jednak se do mléka dostávají látky z tabákového kouře a jednak má kouření vlivem na hormony, např. prolaktin, také vliv na kojení. Kuřačky méně často kojí, pokud kojí, mají méně mléka a kojí kratší dobu.

Vadí, když maminka kouří sice venku, ale dotýká se následně dítěte rukama od cigarety a je z ní kouř cítit?
Nejde ani tak o zápach, ale o to, že na vlasech, pokožce či oblečení ulpívá malé množství toxických látek z kouře. Dítěti se pak např. při mazlení mohou dostat do pusy. Maminka by se tedy měla po kouření opláchnout a případně převléknout.

Čtěte také: