Vždycky mě zarazí, když vidím těhotnou maminku s cigaretou. Ze svého okolí znám několik žen, které kouřily po celou dobu těhotenství, i v průběhu kojení. Na vlastní oči jsem dokonce spatřila matku s dítětem přiloženým k prsu, která měla v druhé ruce cigaretu.

Sousedka, která čekala své první dítě, se bez té „smradlavé tyčinky“ též nebyla schopná obejít a zamořovala organismus nejen svůj, ale i svého miminka vydatnými porcemi nikotinu.

Abych se přiznala, nechápu to. V dnešní době, kdy je lehce dostupná osvěta a o škodlivosti kouření se mluví na každém rohu, mi myšlenkové pochody takovýchto „matek“ nejsou zcela jasné.

Každý lékař důrazně doporučí těhotné ženě – kuřačce, aby se svým zlozvykem přestala. Pokud nastávající maminka neuposlechne, vážně tím ohrožuje nejen své zdraví, ale především zdraví svého ještě nenarozeného miminka.

Po vykouření jedné jediné cigarety je možné zjistit u plodu ultrazvukem křečovité pohyby a zvýšenou srdeční akci, což jsou stejné známky, jaké jsou při nedostatku kyslíku. Nebezpečné je i pasivní kouření. Pokud žena pobývá asi hodinu v zakouřené místnosti, stoupá v její krvi hladina oxidu uhelnatého tak, jako by sama kouřila. Proto by měl svou kuřáckou vášeň oželet i nastávající otec.

Matka, která kouří, se též vystavuje riziku poškození cévního systému a zvýšenému nebezpečí potratu, nebo předčasného porodu.

Děsivé jsou následky pro děťátko, které bylo v době svého prenatálního vývoje „vyživováno“ kromě jiného i nikotinem.

Následky kouření na plodu a novorozeném dítěti jsou:

· poškození jemných placentárních cév, což znamená poruchu výměny látek mezi mateřskou a plodovou krví. Je tedy omezena výživa plodu.

· narušené zakotvení placenty na děložní stěně, v raném těhotenství jsou častější potraty, v pozdním předčasné porody

· vykouří-li těhotná tři cigarety denně, bude její novorozenec významně menší – hypotrofický, jeho lební dutina bývá menší

· v postnatálním vývoji jsou děti kuřaček opožděné, často se sníženým intelektem

· kouření může vyvolat alergické projevy, dokonce ještě v době nitroděložního vývoje. Po narození a v prvních letech života mívají děti kožní ekzémy čiastma dvakrát častěji než děti nekuřaček.

· děti kuřaček disponují k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.

K tomu, myslím, není co dodat. Doufám, že stále více maminek, které si nedovedou svůj život bez cigarety představit, bude schopno myslet především na své dítě a udělají všechno pro to, aby svému miminku připravily co nejlepší start do života.

Zdroj: Průvodce těhotenstvím a porodem

Autoři: F. a J. Macků

Reklama