Kouření škodí více ženám než mužům. K tomuto závěru došli vědci z Univerzity Brighama Younga v americkém Utahu.

Rukama vědeckého týmu prošlo celkem 954 současných i bývalých kuřáků, kteří trpí chronickou obstrukční plicní nemocí známou též pod názvem nemoc kuřáků. Tato choroba, jíž trpí asi 600 milionů lidí na celém světě a zhruba 800 tisíc občanů České republiky, je způsobena zhoršením průchodnosti dýchacích cest v důsledku chronického zánětu průdušek nebo rozedmy plic.

Vědci při svém bádání dospěli k závěru, že kuřačky jsou na zdraví ohroženy více než kuřáci. Stojí za tím anatomie. Ženy mají dýchací cesty menší než muži a svou roli hrají i hormony.

K poškození plic jim totiž stačí menší spotřeba cigaret a onemocnění se u nich projeví dříve než u mužů. „Obecně naše analýza ukazuje, že ženy jsou zřejmě zranitelnější vůči následkům kouření,“ potvrdila vedoucí výzkumu Inga-Cecilie Sörheimová.

Nejvýraznější rozdíly byly pozorovány ve skupině slabších kuřáků. Ženám už v tuto chvíli začínaly hůře fungovat plíce a objevovaly se první vážné plicní choroby. „Někteří lidé se domnívají, že kouří tak málo, že to ani nemůže být nebezpečné, že pár cigaret představuje minimální riziko. Nicméně polovina žen ve skupině slabých kuřáků v tomto výzkumu trpěla vážnou chronickou obstrukční plicní nemocí,“ uzavírá Sörheimová.

Kouříte? Pokud ano, kolik cigaret vykouříte za den?

Reklama