Kouření dělí lidi na dva tábory. Jedni jsou striktně proti, druzí jej tvrdošíjně hájí. Proti gustu žádný dišputát, chtělo by se říct. Jenže jsou tu ověřená fakta, nad kterými není radno přivírat oči. Co možná nevíte o cigaretách?

Dnes je Mezinárodní nekuřácký den. Má být osvětou pro kuřáky, že nejen sami sobě ničí zdraví, ale poškozují jej i svému okolí, tzv. pasivním kuřákům.

Pro začátek tu máme pár statistik, u kterých rozhodně nezačnete zívat.

 • Každou cigaretou si kuřák zkracuje život o celých 5 minut. Kolik že jich denně zvládnete?
 • Na celé zemi zemře na následky kouření každou hodinu 560 lidí, denně je to 13 400 lidí. Za rok tak má tato kratochvíle na svědomí 4,8 milionu lidí. A jak jsme na tom u nás?
 • V České republice v důsledku kouření každý den zemře 65 lidí, ročně mu pak podlehnou desetitisíce lidí.
 • Na následky kouření umírá celosvětově až polovina kuřáků.

Cigareta během hoření uvolňuje zplodiny, v nichž se nachází více než 4 000 škodlivých látek. Z nich je celá řada karcinogenních a jedovatých. Nejde tedy jen o škodlivý nikotin, ale také například o nitrosaminy, dehtové látky, benzpyren, arsen, formaldehyd, dioxiny, radioaktivní polonium či oxid uhelnatý, který se váže na červené krvinky místo kyslíku.

kouření

Stačí zadržet kouř v ústech na dvě vteřiny, aby se absorbovalo až 70 % v něm obsaženého nikotinu.

Co všechno tedy kouření ovlivňuje?

Tabákový kouř je zařazen mezi karcinogeny nejvyšší nebezpečnosti. I když byl tabák v minulosti nějaký čas považován za léčebný, opak je pravdou. Svůj podíl má na vzniku mnoha nemocí, některé i přímo zapříčiňuje.

 • Kuřákům hrozí nejen rakovina plic, ale také nádory v ústní dutině, na slinivce břišní, děložním čípku, ledvinách, močovém měchýři, střevech či konečníku.
 • Značně urychlí kornatění tepen, což vede k mozkovým cévním příhodám a srdečním infarktům.
 • Zapříčiní vředovou chorobu žaludku a dvanáctníku, ale také dřívější rozvoj šedého zákalu a stařecké hluchoty.
 • Negativní vliv má i na plodnost žen i mužů, způsobuje poruchy potence a zhoršuje menstruační obtíže.
 • U každého kuřáka je mnohem obtížnější proces hojení.
 • Má vliv na drobné tepénky kůže, čímž podstatně urychluje zevní projevy jejího stárnutí.
 • Tabákový kouř škodí nejen nenarozeným dětem, ale je jednou z příčin syndromu náhlého úmrtí kojenců. Přesto v těhotenství přestává kouřit pouze kolem 20 % žen.
 • Vyhráno nemají ani nekuřáci. Pokud jsou dlouhodobě vystaveni kouři (jsou takzvanými pasivními kuřáky), hrozí většina nemocí, jako kuřákům. Jen v menší míře.

Jak je to se závislostí?

Existuje psychosociální a fyzická závislost na kouření. U té první jde o potřebu mít v ruce cigaretu. Jenže během dvou let se až u 80 % pravidelných kuřáků objeví i závislost na účinných látkách, tedy fyzická. Lze se jí ale zbavit.

Objeví se sice abstinenční příznaky, které bývají nejhorší první tři týdny, ale po třech měsících by měly ustat. Kuřákovo tělo se časem očistí od všech škodlivin.

Proč (ne)kouřím?

Nechápete, proč ještě někdo kouří? Nebo naopak, proč vás za kouření kdekdo kritizuje, když je to čistě vaše věc? Zeptali jsme se několika žen, jaký mají na kouření názor právě ony. S kterými z nich se ztotožníte?

„Kouřím už desítky let a ráda bych přestala, protože mi to leze do peněz i do zdraví. Jenže… Moc dobře vím, že nemám pevnou vůli, tak to ani nezkouším. Stačí, když si vzpomenu, jak nervózní jsem, když si někde nemohu zapálit. A to jde třeba jen o pár hodin!“ Sabina, 42 let

„Nechápu, proč bych měla vyhazovat nemalé peníze za něco, co mě postupně zabíjí!“ Kateřina, 30 let

„Kouřím, protože mi to chutná. A nemám v plánu na tom nic měnit. Každý člověk je jiný a věřím tomu, že někomu tabákový kouř neškodí. Například můj praděda byl silný kuřák a dožil se krásných devadesáti let!“ Eva, 34 let

„Přestala jsem před šesti lety ze zdravotních důvodů a jsem za to vážně ráda. Nevěřila bych, jak snadno se nekuřákům dýchá! A zlepšila se mi dokonce i pleť.“ Aneta, 44 let

„Kouřím jen minimálně, tak krabičku cigaret do týdne. Myslím si tedy, že tím své zdraví až tak neohrožuji. Není to o tom, že bych cigaretu k životu nutně potřebovala. Dám si ji proto, že chci. Bez ní bych si třeba vůbec nevychutnala kafe.“ Irena, 29 let

„S cigáry skoncovat nemůžu, nebylo by se mnou k vydržení. A navíc bych určitě děsně nakynula.“ Světlana, 27 let

„Ačkoli pocházím z kuřácké rodiny, já sama s tím nikdy nezačala. Až tak mi to rodiče v dětství zprotivili.“ Iveta, 37 let

Čtěte také:

Reklama