KOUŘENÍ DĚTÍ – V ČESKU LEGÁLNÍ

KOUŘENÍ NENÍ ZLOZVYK – JE TO ZÁVISLOST

 

Každý den kolem nich chodím do práce. Stojí před školou a kouří. Pokud čekáte, že půjde o „puberťáky“, mýlíte se. Je jim kolem desíti let. Kuřáky se stávají z několika důvodů – nuda, dostatek peněz, vzor v rodičích, snaha vyrovnat se kamarádům. V tak nízkém věku už u nich vzniká závislost. Bezpochyby může být kouření závislost ojedinělá, spousta lidí kouří a nenaruší se vývoj jejich osobnosti. Hodně jich vydrží jen u kouření. Ale mládež, která je citově a sociálně nezralá, nemá potřebnou výchovu, podlehne lákadlům a svodům drog. A pokud se pak kouří v hospodě, připojí se alkohol. A záhy se mohou otevřít dveře dalším drogám – dnes není problém je sehnat.

Bohužel dle průzkumů kouří více dětí než dospělých. Jsou především ovlivněny reklamou a fotografiemi známých osobností – jejich vzorů či idolů – s cigaretou v ruce. Kouření vidí ve filmech, v reality show. Neuvědomují si, že je to něco škodlivého. Dítě nedělá žádný vážný krok v životě. Jen plynule přejímá to, co vidí na televizní obrazovce, v časopisech, ve svém okolí. Paradoxem našich zákonů je, že cigarety se dětem a mladistvým prodávat nemohou, ale kouřit děti legálně mohou. Nikdo jim to nezakáže, nelze je postihnout. Přitom 90 % nových kuřáků je mladších 18 let.

 

Samotné kouření a drogy jsou ale především otázkou výchovy. Důležité je, aby dítě mělo v rodičích autoritu a oporu, mohlo za nimi kdykoliv přijít a poradit se. Dnes už se taková pomoc vytrácí. Máma se dívá na telenovely, táta na hokej, babička a děda jsou o generaci jinde a dítě se se svými problémy obrací k vrstevníkům. Poučování dospělých je spíše marné. Děti dají spíše na názory a zkušenosti vrstevníků. Přednášky ve škole se míjejí účinkem, i když je tu východisko. Postavit před ně vyléčeného drogově závislého člověka, se kterým mohou diskutovat, ptát se ho. Studenti ho přímo vidí a jeho slova lépe pochopí. Může být pro ně příkladem, co se může vyvinout z jedné cigarety po ránu. Jenže co zmůže školská a rodičovská výchova proti masivnímu nátlaku reklamy?

 

A my dospělí? Začali jsme většinou dříve, než k nám v devadesátých letech pronikl mediální trh. Znali jsme soudružské ředitelské porady z černobílých obrazovek, kde přes kouřovou clonu nebylo ani vidět na odbarvenou vnadnou sekretářku. Vlk z dětského seriálu, věčně se otravující s drzým zajícem, nám byl sympatickým svým „žvárem“ věčně visícím z tlamy. Připadalo nám to naprosto přirozené – tak jak to připadá naprosto přirozené dnešním dětem.

 

Je to pro nás přirozené i dnes? Pokud se zeptáte 100 dospělých kuřáků, 75 vám odpoví, že chce s kouřením přestat. Proč to neudělají? Odpovědí je jedno slovo: závislost. Závislost na nikotinu. Závislost psychická - tradiční rituály, jako je ranní káva, sledování televize – to vše samozřejmě s cigaretou. Závislost drogová – nikotin se dostává do plic, odtud krví do mozku, kde způsobuje stejné změny jako jiné drogy (heroin, kokain). I když jde o pomalejší proces, poškození mozku je nevratné. Odtud už je krůček ke vzniku chorob tak typických pro kuřáky. Nádorového bujení, ucpávání cév, s ním spojená mozková mrtvice a srdeční infarkt. Zvyšuje se hladina cholesterolu, dochází k rozvoji cukrovky, samozřejmým příznakem je vysoký krevní tlak.

Mnozí tato rizika zlehčují – uvádějí případy dědečků, sousedů, kteří celý život kouřili a byli zdraví jak řípa. Ženy zase využívají vlastnosti nikotinu, pro ně výhodné. Cigaretový kouř vyvolává pocit sytosti, pomáhá hubnout. Ale za jakou cenu? Stárnutí kůže, šedá pleť, vrásky, ale i křečové žíly a ekzémy. Rozhlédněte se po okolí a místo těch dědečků hledejte lidi, jejichž vzhled poznamenalo kouření. Naleznete jich hodně.

Podle statistik zemře ročně v Česku na následky kouření asi 18 000 lidí. Naše planeta Země čítá asi jednu miliardu kuřáků. Chceme, aby mezi nimi byly naše děti? Chceme, aby naše děti byly závislé?