Zamysleli jste se někdy nad tím, proč při většině magických a náboženských rituálech sehrál takovou roli kouř? Přece proto, že stoupá vzhůru k nebesům. A nebo také nestoupá. A pak to podle toho i dopadá.

Vytváření kouře je součástí magií a náboženských rituálů

Je přirozeným prostředkem, který nese do nebes motlitby i kletby. Může být ale také prostředkem k zpečetění smlouvy nebo obchodu. Tak jako tomu bylo u amerických indiánů, kteří hrají ve vytváření kouřového rituálu prim. Možná i proto, že právě ten jejich se rozšířil do celého světa.

Tabák jako léčivo?

Různí kouzelníci či šamani indiánských kmenů Severní a Jižní Ameriky dovedli využít přírodních zdrojů především v léčitelství. Velký význam u těchto „léčebných metod“ sehrálo kouření tabáku. Obvykle tento rituál probíhal tak, že náčelník kmene zhotovil indiánskou cigaretu, dlouze vdechl kouř (nešlukoval) a pak jej pomalu vdechoval na části těla nemocného. Každý šaman měl své vlastní praktiky, většinou ale u nemocného nezabraly.

Posvátná dýmka

dymkaTo tzv. Dýmka míru měla už větší účinky, alespoň na nějaký čas. Náčelník vyjmul ze „stanu posvátné dýmky“ stojícím na nejčestnějším místě vesnice, dýmku, a nechal ji kolovat mezi účastníky zasedání kmenové rady, případně mezi nimi a hosty z jiného kmene. Poté následovalo zpečetění smlouvy, uzavření obchodu nebo příměří. Tento magický úkon kouření dýmky míru však některým indiánům natolik zachutnal, že už se bez něj nemohli obejít a propadli nikotinové vášni. I když zpočátku nešlukovali.

Muži i ženy kouřili

Když Kryštof Kolumbus přistál 1. listopadu 1492 na Kubě, vyslal k domnělému vládci ostrova dva muže, Rodriga de Jérez a Luise de Torres. Vrátili se po pěti dnech a mimo jiné podali tuto zprávu: Na své cestě jsme spatřili domorodce, kteří měli v ruce něco, co se podobalo kusu opáleného dřeva. Byly to svinuté listy nějaké rostliny a muži i ženy je kouřili. Byla to vůbec první zpráva o kouření tabáku, kterou si Kryštof Kolumbus poznamenal do svého deníku.

indiani

Z rituálu se stala neřest

Jak už bylo řečeno, tento způsob kouření vznikl u indiánů původně jako rituál, v době příchodu Evropanů však již byl pokleslý díky návykovým vlastnostem tabáku. Jak vidno, i náboženský rituál může zbožnému věřícímu (a nebo i nevěřícímu) zachutnat natolik, že mu propadne a stane se jeho každodenní neřestí. Ale to už by bylo zase do rubriky Zdraví.

Zdroj: Velká kniha magie a čarování, Regia, 2000

Čtěte také:

Reklama