Všechen odpad nemusí skončit na skládkách, ale může se proměnit v nábytek, bytové dekorace, trička nebo šperky. O nejzajímavějších recyklacích se dočtete v této novince

Z elektroodpadu elegantní šperky

n

Většina vysloužilých elektrospotřebičů dnes končí na skládkách komunálního odpadu, v lepších případech ve sběrných dvorech, kde je čeká ekologická likvidace. Pokud však elektroodpad umístíme do rukou umělců a designérů, může se zakrátko změnit v bytovou dekoraci nebo dokonce šperk.

m

Tlačítka z telefonních budek promění například v náušnice, plošné spoje v manžetové knoflíčky a zelené desky plošných spojů dokonce v brože či náušnice. Zatímco náhrdelníky vznikají třeba z počítačových hliníkových chladičů, náramky a prsteny zase z vysloužilých tlačítek a drátků telefonních budek.

,

Z PET lahve spacák, koberec či fleecová mikina

Díky snadnému zpracování jsou plasty v současnosti vyzdvihovány nad mnohé jiné materiály. Kromě toho, že jsou po skončení životnosti schopné projít i několikanásobnou mechanickou recyklací a mohou být využity pro zpětné získávání energie, tvoří dokonce materiál pro výplně do spacáků, bund nebo fleecových mikin. Tomu však předchází dlouhý recyklační a výrobní proces. Poté, co se plastové odpady roztřídí, každý druh materiálu putuje do jiné recyklační linky. Tam se pak samostatně mele a drtí na vločky různého stupně hrubosti. Materiál získaný z PET lahví, takzvané „PET flakes“ se potom vyperou a zbaví zbytku nečistot. Jakmile jsou vločky nadrcené a vyprané, zahřívají se ve speciálních strojích na teplotu kolem 200°C. Následuje jejich vytlačení speciálními tryskami a vznik syntetického vlákna, které se používá na výrobu izolačních tkanin do zimních bund a spacáků. Lze ho nalézt i jako součást zátěžových koberců nebo v podobě interiérů aut. Z těchto vláken se navíc vyrábějí také textilie, například trička či fleecové mikiny. Zatímco na výrobu jedné fleecové bundy je potřeba třicet recyklovaných lahví, na tričko stačí pouze pět.

Z IT zařízení praktičtí pomocníci do domácnosti

Kromě nábytku, bytových doplňků či šperků mohou být z odpadu vytvořeny také praktické výrobky, které využije každá domácnost. Vhodným doplňkem do kuchyně může být například kapesní nůž. Díky tomu, že jeho plášť tvoří místo plastu nebo dřeva deska plošných spojů, lze i obyčejný nůž proměnit v designovou záležitost.

n

Zdro a foto: REMA

 

Reklama