Nevím, jak vy, ale kdykoliv mě někdo osloví ahojky, čauky, případně mi popřeje ňuňuňu sníčky, naskakuje mi husí kůže. Občas se ke mně sice dostanou úžasné botičky nebo šatičky, ale v tomto ojedinělém případě zdrobnělina slouží k rozmělnění prvotního šoku z pořizovací ceny šatiček a botiček.

No, řekněte sami – šaty a boty, to už zní převážně až moc vážně.

V restauraci si chci ovšem vážně objednat víno, ale když se mě servírka zeptá, jestli chci slaďoučký muškátek, nebo raději saviňónek, chuť na něj mě okamžitě přejde.

Čeština je barvitý jazyk a zdrobnělinou lze podtrhnout vlastnost něčeho, někoho, ale nic se nemá přehánět. Jsou situace (místa, lidé), které po něžnosti a zdrobnělinách přímo volají. Jenže v dnešní době je toto volání nadužíváno. Zajímalo mě, jestli ten pocit přesycenosti sladkým mám jen já, a oslovila některé „lidičky“, aby otevřeli svá „srdíčka“ a sdělili, jestli jim vadí, když je někdo na veřejnosti oslovuje „meďánku“ a zve je na „kafíčko s mlíčkem.“ A mají-li s infantilním vyjadřováním dospělých nějaké vtipné zážitky.

Klára: Nedávno jsem slyšela přítele své dcery, jak říká do telefonu: „Tak mi pošlete mejlík…“ Zrovna od něj bych to nečekala, naštěstí s námi mluví normálně.
Nejšílenější na tyhle výrazy je samozřejmě web mimibazar - noční můra „normálního“ lidstva.

Nikola: Vtipné bylo, když jsem našla na seznamce inzerát mého přítele: „Fotečku mam na profilku. Budu se mocinky těšinkovat.“

Pavel: Jeden z lékařského prostředí. Lékařka z RTG: Táááák, položte si ručičku na stoleček, teď prstíčkama stisknete čudlíček, nožičky si posuňte blíž.

K infantilním výrazům v našem slovníku se vyjádřili jak muži, tak ženy. Všichni je sem tam používají, ale nikdo z nich zdrobněliny nemusí v závratném množství. Ženy zdrobňují, aby zmenšily důsledky svých nepromyšlených nákupů: „Nejsou to rozkošné botičky?“ A také činů: „Kápánek jsem odřela tvoje autíčko.“

A muži? Ti jsou, jak známo, z té jiné planety. „Řízečky byly super! Těším se na další setkání při sklence dobrého vínečka.“

Nepoučitelní ve snaze nám vyhovět, ač by si jazyk raději překousli, dělají pro pro nás z řízků přes celý talíř řízečky, protože si myslí, že nás tím potěší.

Gerald Durrell kdysi prohlásil, že u žen jakéhokoliv věku a inteligence pohled na cokoliv malého chlupatého způsobí, že začnou šišlat a používat příšerné zdrobněliny.

zena

Kdo ví, třeba muži tajně doufají, že s malým chlupatým to máme vizuálně podobně jako s těmi řízky!

Reklama