Znáte to, stačí povolit v ostražitosti a vaše milovaná rodina promění koupelnu v chlívek. Zubní pasta zůstala zaschnutá na umyvadle, vanu zdobí prstenec usazené špíny a kdysi vyleštěná sprchová zástěna dostala podobu mléčného skla. A tak nezbývá než si vyndat písek, saponát, leštidlo a pustit se do úklidu znova. Přitom stačí málo a čistotě koupelny budete věnovat pouze pár minut týdně.

Výrobci sanitárního vybavení, ale také obkladů umí opatřit své produkty takzvanými samočisticími povrchy. Běžně je můžete mít na skleněných zástěnách, keramice - umyvadle, toaletě, bidetu nebo smaltovaných vanách či vaničkách. Objevují se už také na akrylátových výrobcích. Firmy je sice nazývají různě (Ceramicplus, Reflex, Perl-Efect a podobně) a jejich jména mění, princip fungování je však v podstatě stejný.
I ten na první pohled sebehladší povrch má v sobě póry, ve kterých se zachycuje a zasychá voda, špína a vodní kámen. Speciální úprava, která se nanáší na jednotlivé kusy sanitárního zařízení při vysokých teplotách, vytvoří dokonale hladký povrch, na kterém se nemá voda ani ostatní nečistoty kde zachytit a zaschnout. Vytvoří kapku a odtékají přímo do odpadu. Stěna umyvadla, vany či toalety tak zůstává čistá a stačí ji přibližně jednou za týden pouze setřít vlhkým hadrem. Savo, písek a drhnutí se tak stanou minulostí. Dokonce jsou i zakázané, protože agresivní čisticí prostředky by mohly speciální úpravu poškodit. Speciální úpravy se nanášejí při výrobě, dodatečně to není možné. Jinak se uvádí, že životnost těchto speciálních povrchů je stejná jako životnost samotného zařízení.


U skla to funguje podobně. Speciální vrstva, která se jmenuje anticalc, se nanáší už při výrobě, ještě než pravé bezpečnostní sklo přijde do kontaktu s vodou nebo jiným prostředím. Podobně jako u ostatních protišpinicích úprav také anticalc zabraňuje tomu, aby se na stěnách udržovaly kapky vody. Jestliže tady určité stopy po nich zůstanou, snadno je setřete vlhkým hadrem, podobně jako vodní kámen. Také tady platí, že abrazivní prostředky by mohly vrstvu sedřít. Na rozdíl od ostatních materiálů u skla tuto speciální vrstvu částečně smývá i voda. Výrobci proto doporučují několikrát za rok přetřít stěny speciálním prostředkem - kondicionérem, který obnovuje vrstvu anticalc. 

 
Ještě donedávna byly speciální úpravy výsadou smaltu a skla. Dopřát si je už můžete i na akrylátu, který se ošetřuje speciální antibakteriální ochranou Microban. Výrobce vychází z poznatku, že ve vlhkém a teplém prostředí se mohou mikroorganismy mnohem rychleji množit a například bakterie jsou za těchto podmínek schopné za půl hodiny až zdvojnásobit svůj počet. Proto se přidává už při výrobě do akrylátové desky antibakteriální přísada, která se stává její součástí a je účinná po celou dobu životnosti vany. Při kontaktu s ní se u škodlivin poruší jejich buněčná stěna a tím dojde i k narušení růstové a rozmnožovací schopnosti. Přitom povrch je účinný na široké spektrum bakterií, kvasinek a plísní včetně E. coli, salmonely, legionely a podobně. Podle měření je povrch schopný během 30 minut zahubit až 99 % všech mikroorganismů, přitom pro člověka je zcela neškodná. K úklidu koupelny vám tak bude stačit už pouze obyčejná voda se saponátem, na páchnoucí a desinfekční přípravky už můžete zapomenout.

U levnějších výrobků jsou tyto speciální vrstvy za příplatek, který se většinou pohybuje od tisícikoruny výše za kus. Jestliže se však rozhodnete pro sanitární vybavení střední a dražší třídy, většinou už je tímto povrchem opatřený, a to zadarmo.

ilustrační foto Sanitec a Ravak
Reklama