Keramická dlažba nebo PVC - jinou podlahu v koupelně najdete jen výjimečně. Odborníci tvrdí, že jsou pro tyto místnosti dokonalé. A zdůvodňují to spoustou výhod. Patří mezi ně jednoduchý úklid, odolnost vůči vysoké vlhkosti i přijatelná cena. Jenže...

Zapomínají podotknout, že na nich mokrou nohou snadno uklouznete, a navíc jsou tyto podlahy studené (tedy pokud nepatříte mezi jedince, kteří pod nimi mají podlahové topení).  

Pravda, můžete si položit na zem ručník nebo osušku. Je to levné, ale nikoli příliš hygienické a praktické. Uříznout kus starého koberce do koupelny se také neosvědčilo, protože pomalu schne a po čase se vám z této místnosti ponese odér, který rozhodně nevymyslel Christian Dior.

A proto to mnozí řeší koberečky a různými předložkami. Pozor však při jejich nákupu na několik vlastností. Jinak nadělají více škody než užitku.

Především pamatujte na to, že nejvíce úrazů v domácnosti vzniká právě v koupelně. A kde vám na vlhké podlaze uklouznou nohy, tam ujede i podložka. Proto si ji nezapomeňte před koupením obrátit na rub a podívejte se, jestli je opatřená speciálním, nejčastěji gumovým protiskluzovým povrchem.

O hygieně v koupelně už byla napsaná spousta řádek. Z toho důvodu začněte hledat cedulku s doporučenou údržbou. Pokud nemá piktogram pro praní v pračce, tak ho také nechte v obchodě. Nebo snad máte čas s ním běhat každé tři týdny do čistírny?

Ani praní v ruce, přesněji řečeno jeho ždímání, není zrovna jednoduché. Pozor také na praní při vyšších teplotách, než jsou ty doporučené. U levnějších koberečků se vám totiž může stát, že se začne spodní protiskluzová vrstva drolit a zůstane nalepená na dlažbě nebo PVC. Návod, jak tuto situaci můžete vyřešit, je jednoduchý: Kobereček raději vyhoďte. Je to opravdu snazší, než z podlahy odstraňovat každý týden gumové žmolky.Koupelnové předložky se prodávají samostatně v mnoha barvách a tvarech nebo v sadě s předložkou k toaletě a s krytem na poklop záchodového prkýnka. Celá série je samozřejmě dražší než jeden kus a stojí za to se zamyslet, k čemu je vám chlupatý poklop. Snad aby se u vás doma dobře žilo bakteriím, roztočům a dalším "zvířátkům".

Ve všech případech si ale raději změřte volný prostor ve vaší koupelně. Předložky se vyrábějí v mnoha rozměrech. A i když si to mnozí neradi připustí, velikost 100×150 cm se mnohdy do standardních panelákových koupelen nevejde. Proto nezapomeňte raději dvakrát měřit, než jednou vyřizovat reklamaci.Pokud zvládnete všechny tyto praktické záležitosti, uvědomte si také, že kobereček v koupelně je vlastně doplňkem, který má dodávat na kráse.  

Koupelnové předložky se zpravidla vyrábějí z umělých materiálů a jejich směsí, jako jsou acryl, polyamid nebo polyester. Milovníci přírodních materiálů mají na výběr typy z bavlny, částečně tady může být zastoupen i len. Koberečky by proto měly barevně ladit s dalším textilem, jako jsou župany, osušky a ručníky nebo - pokud ho máte - se sprchovým závěsem.

Vlastníte-li  výrazné doplňky nebo milujete minimalismus, pak raději zvolte jednobarevné a nápadné předložky. Na výběr však máte i koberečky zdobené geometrickými tvary. A protože každý má svůj vkus, nejen do dětských koupelen se kupují výrobky se zvířecími motivy.

Stále si nemůžete vybrat? Tak si najděte kontakt na českého výrobce, který vám zhruba do měsíce udělá předložku s motivem, který jste si sami vybrali a zaslali ho e-mailem. I taková služba existuje.

Samozřejmě že za takový kobereček zaplatíte několikrát více, než je standardní cena. Přitom ty nejmenší předložky pořídíte už za stokorunu. Velké vás zpravidla přijdou na 500 korun.


ilustrační foto: firma Jiří Prášek a Quelle