Zkuste si někdy spočítat, kolikrát za den jdete do koupelny a kolik hodin v této místnosti prožijete, dejme tomu za týden nebo za měsíc.

Ale jakpak byste se sem mohli těšit, ba dokonce si vychutnávat pobyt v koupelně, když hned u dveří narazíte do pračky, pak máte sotva místo na otočení, když chcete do vany, všude kolem vás je samá hadice. Vana je oprýskaná, a když z ní chcete vylézt, abyste byli téměř kaskadéři, protože máte k dispozici čtvereček podlahové plochy asi tak padesát na padesát. Každou chvíli se pak o něco bouchnete, o něco zavadíte…

Že to s tím výčtem nepohodlí stačí? To jsem ráda. Rozhodnutí o rekonstrukci koupelny tedy už ani u vás doma na sebe nenechá dlouho čekat.

Co získáte

Především báječný pocit, úžasné pohodlí. Také snadnější přístup do vany nebo do sprchového koutu, vaše koupelna získá lepší dispozici i větší prostor, lépe urovnáte jednotlivé skříňky. Zanedbatelná není ani úspora energií. Pákové a termostatické baterie totiž šetří až sedmdesát procent vody. A výsledný dojem, ten je jedinečný. Rádi zapomenete na to, jak jste se v té své minulé koupelně tísnili.

Co nejdřív

Než se do rekonstrukce koupelny pustíte, dobře si ji promyslete. Důležité je především vědět, jaká má vaše koupelna být po estetické i funkční stránce. A začněte u toho, co vám na té stávají nejvíc vadí. Mohou to být šňůry na prádlo nad vanou. Tak tedy uvažujte o sušičce a kam s ní, anebo o boxu se šňůrami, které se vytahují na konstrukci ke stropu. Zvažte, kam by bylo nejlepší dát pračku, aby vám už nepřekážela.

A pak to hlavní rozhodnutí. Umyvadlo, vana a sprchový kout. Obojí, anebo jen vanu? Jen sprchový kout? Záleží na přání, ale i na velikosti budoucí koupelny. Pokud je možné ubrat trochu z předsíně, nějaké uličky nebo kuchyně, pak je vyhráno, v koupelně může být to i to. Pokud jste limitováni místem, pak je třeba zvažovat.

Co nezapomenout

Důležité jsou i detaily, dlaždice a obložení. Světlé barvy vždy opticky zvětšují, tmavé zmenšují. A pokud chcete mít koupelnu veselou, nebojte se barev. Jejich kombinace mohou být nejrůznější. Dobré je zapomenout také na litinová topná tělesa směřující od podlahy až ke stropu. Místo nich jsou tu otopné žebříky různých velkostí. Koupelnu dostatečně vytápí a zároveň se na něm dají sušit i ručníky a drobné prádlo.

Co před rekonstrukcí

Především se informujte, zda je právě k té vaší rekonstrukci třeba stavební povolení. A když ano, počítejte s tím, že není na počkání, naopak si na něj můžete počkat i několik týdnů. Kromě stavebního povolení musíte mít také souhlas s rekonstrukcí od majitele bytu nebo domu. Zvažte také dobře termín rekonstrukce. Mějte na paměti i to, že se z vašeho bytu stane na několik dní staveniště, že budete mít z provozu vyřazené to základní - záchod a koupelnu.

Co s penězi

Samozřejmě je dobré příliš nešetřit a dopřát si do své koupelny to nejlepší, což platí i o dalších místnostech, které se rozhodnete rekonstruovat zároveň, třeba kuchyň a toaletu. Nebudete přece zase za pár měsíců bourat, abyste dobudovali to, na co jste zapomněli.

Od toho, abyste si mohli při rekonstrukci dopřát opravdu to, co se vám líbí, a abyste si mohli konečně  pořídit koupelnu svých snů, je tu třeba stavební spoření, nebo řada jiných úvěrů. Nebraňte se jim, abyste pak nelitovali, že je koupelna spíš vzdáleným snem než realitou. Ta jedinečná koupelna vám přinese obrovskou spokojenost.

Plánujete rekonstrukci koupelny? Máte hlavní slovo? Dáváte přednost vaně nebo sprchovému koutu?

Reklama