Chladnější počasí zbavilo některá přírodní koupaliště sinic, na jiných místech ale navzdory dešťům stále platí zákazy koupání. A tak například všechna přírodní koupaliště v Ústeckém kraji, která sledují hygienici, jsou vhodná ke koupání. V Pardubickém kraji naopak trvá zákaz koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku

Voda v přehradní nádrži Seč na Chrudimsku, která se v posledních týdnech začala kazit vlivem značného výskytu sinic a řas, se však na většině míst opět vyčistila.

Kvalita vody se zhoršila v jablonecké i liberecké přehradě. Jsou v nich sinice, a osvěžení by tu proto neměli hledat lidé náchylní k alergiím a kožním nemocem. V Libereckém kraji stále platí čtyři zákazy koupání, a to v přírodním koupališti v Lázních Sedmihorky v Českém ráji, v nádrži v Heřmanicích na Českolipsku, na koupališti v České Lípě-Dubici a na koupališti v Zákupech na Českolipsku.

V Královéhradeckém kraji potvrdily rozbory zhoršenou kvalitu vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku, kde hygienici zjistili fekální znečištění, a navíc zvýšený obsah fosforu ve vodě. Naopak v největší nádrži v kraji, Rozkoši u České Skalice na Náchodsku, se kvalita vody zlepšila a rekreanti si tu smějí zaplavat.

Ve středních Čechách hygienici zatím neodvolali zákaz koupání v Komárovském rybníce u obce Branžež v Českém ráji. Proti minulému týdnu naopak panuje příznivější situace ve Ždáni na Slapech.

Pražané už se smějí koupat na Džbánu, ale po koupání by se raději měli osprchovat. Totéž platí i o Šeberáku. Nejčistším koupalištěm v hlavním městě stále zůstávají motolské rybníky. 

Zákaz koupání platí už několik týdnů ve vodní přehradě Hracholusky na severním Plzeňsku, konkrétně v místech na Radosti a na hrázi, kde je voda kvůli sinicím hráškově zelená. Plavci by se měli vyhnout také nádrži České údolí u Plzně. 

Na Orlíku hygienici zakázali koupání v oblasti Podolsko, kde plavcům hrozí nebezpečí akutního poškození zdraví. Naopak v dalších kontrolovaných lokalitách u Orlické přehrady - v Radavě a Vojníkově - je už voda čistší než minulý týden. 

Nejhorší kvalita vody ke koupání na Vysočině je na Žďársku. Kvůli vysokému množství sinic tam třetím týdnem platí zákaz koupání v Pilské nádrži a nově i v Domanínském rybníce poblíž Bystřice nad Pernštejnem. Naopak do vodní nádrže Sedlice na Pelhřimovsku už plavci mohou.

V Olomouckém kraji se zákaz hygieniků vztahuje na štěrkopískové jezero v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Zlínští hygienici nedoporučují plavcům pláž u hráze na Luhačovické přehradě a nádrž Bystřička na Vsetínsku. Jejich kolegové z Moravskoslezského kraje varují alergiky a citlivější lidi před přemnožením sinic v Žermanické přehradě na Frýdecko-Místecku a ve Vrbickém jezeře na Karvinsku. 

Kvalita vody v přírodních koupalištích na jihu Moravy je téměř stejná jako na počátku srpna. Mírné zlepšení stavu sinic naměřili hygienici na pláži pod hradem Bítov na Vranovské přehradě, kde se dá opět koupat, ale voda má stále zhoršenou jakost. Naopak jako vodu nevhodnou ke koupání označili odborníci koupaliště v Oleksovicích na Znojemsku.

    tep fcz