Být v Izraeli a nevykoupat se v mrtvém moři, to by byl hřích! Mě se to povedlo hned dvakrát a je to pro mne zážitek na celý život...

more

Koupat se v Mrtvém moři je opravdu zážitek! Těšila jsem se na to jako na návštěvu Zdi nářků. První poznatek byl, že trochu smrdí sírou, je hodně teplé, má konzistenci oleje a opravdu je strašně slané! Jen když si líznete špičkou jazyka, začne vás pálit celá pusa, při kontaktu s vodou cítíte každou oděrku (je lepší se nejméně den před koupáním nedepilovat).

more

mořeOpravdu se v něm nedá plavat. Aspoň ne klasickým způsobem. Pokud to zkusíte, začnete se podivně otáčet jako balónek kolem své osy. Co můžete, je pohodlně si lehnout na záda a lehce mávat rukama. Je to legrační, protože ať děláte cokoliv, nepotopíte se. Z tohoto důvodu nemůžou po mrtvém moři plout lodě. Když nějakého nešťastníka vítr odfoukne daleko od břehu, jediná možnost dostat se zpátky je zavolat vrtulník, který pro něj přiletí a vyhodí záchranný žebřík.

To, co ale skoro každého na mrtvém moři láká, je léčivé bahno. Čím černější, tím lepší. Vyrábí se z něj kosmetika, kterou kupují lidé s problematickou pokožkou všude na světě. Na pláži, kde jsem se koupala, stačilo na určitých místech zahrabat v písku, odhrnout jej a nabrat bahno do dlaní. Neodoláte. Stejně jako většina těch, co jsou zrovna na pláži, si na sebe naplácáte bahno, budete vypadat jako černoch a budete čekat, až vyschne a budete se loupat. Pak je nejlepší si jít zaplavat a všechno to pracně dostat dolů. Na pokožku to má ale blahodárný účinek. Je to zábavné pozorovat, jak je celá pláž plná černě namatlaných postav, které co chvíli studují stav vyschnutí bahna. Z plavek to jde celkem dobře, ale doporučuji je raději ještě aspoň dvakrát přeprat pod teplou vodou v hotelu.

Bahno se smí i vyvážet, celníci povolují cca 1 kg na osobu. Připravte se na automatickou prohlídku kufru, jakmile vezete domů kamení, sůl nebo bahno, vždy jdete z rentgenu ještě na osobní prohlídku. Trvá to ale jen chvíli a bahno, které vezete, vám může ještě doma posloužit. V ledničce vydrží asi jeden měsíc.

moře

moreV hebrejském překladu je to moře smrti, v tak slané vodě vědci objevili pouze 8 mikroorganismů. V místě, kde se do moře vlévá řeka Jordán, je koncentrace soli menší, v této smíšené vodě žijí asi dva druhy ryb. Moře je unikátní v tom, že leží 417 metrů pod hladinou Středozemního moře, která je bodem nula pro vrstevnice na mapě. Slanost moře, minerály a klima, jež tady vzniká, vytváří ojedinělé podmínky pro léčbu kožních a dýchacích potíží.

To byla moje zkušenost s Mrtvým mořem, které mě opravdu nadchlo! Pokud vás zajímá Izrael, můžete se těšit na další články, které z cesty, již jsem podnikla před dvěma týdny, ještě chystám!

Uložit

Reklama