I když pro vás může být přebalování „opruz“, nemusí to znamenat, že vaše malé musí nutně trpět opruzeninami. Těm se vyhnete, když ho necháte mezi jednotlivými přebalováními trochu „vyvětrat“. A taky pokud ho nebudete moc často máčet. A když přece jenom, tak vašemu miminku po té koupeli dopřejte výživu v podobě dětského olejíčku.

Méně je více – v případě koupání

koupání

Každodenní očistný rituál, který je pro dospělého stereotypní rutinou, může být v případě koupání miminka celorodinnou radostnou událostí. Neví se, čím to je, ale miminka si cachtání ve vodě a relativně volný pohyb ve vaničce povětšinou užívají. Kůže jako největší orgán lidského těla ale přílišným máčením může utrpět. A co teprve ta dětská, která je pětkrát tenčí než kůže dospělého člověka. Nemá totiž ještě dostatečně vyvinutou ochrannou vrstvu. Proto si nedějte vrásky z toho, budete-li vaše miminko koupat třeba jen co druhý den.

Ruční mytí je nejlepší - to ví nejen majitelé aut

Samozřejmě to neznamená, že máte vypustit zažitou hygienu, ale je tady možnost, jak nevystavovat vaše dítko přílišné dehydrataci kůže. Prostě ty partie, kde se mohou shromažďovat odumřelé zbytky kůže a sekret potních žláz (ložisko možných opruzenin) můžete omývat ručně. Prostě na sucho. Jsou to mimochodem ta samá místa, na která si má dávat pozor i dospělý člověk - podpaží, intimní partie, obličej a okolí krku.

Nejlépe se k této očistě hodí olejíčkem navlhčený tampón. Můžete použít například dětský olej SYPSI, který obsahuje přírodní olej z klíčků s vitamíny E a B. Tímto způsobem nemusíte děťátko vystavovat každodennímu máčení celého těla ve vodě, a stejně bude čisté a voňavé.

Pořádně promazat

Babičky používaly nesolené sádlo, my taky můžeme používat něco tradičního, olej SYPSI totiž vyrábí tradiční česká firma Alpa. Cena olejíčku zůstala lidová, vejdete se v některých obchodech dokonce i pod 20 korun.

koupání

Nezapomeňte, že koupání by nemělo přesáhnout 5 minut,  aby se pokožka dítěte příliš nevysušovala. Po celou tu dobu se snažte na děťátko klidně mluvit, bude to nezapomenutelný relax pro něj i pro vás. A po koupeli pořádně promazat! A tip pro maminky na závěr: takový olejíček nemusí být jen pro miminka - na suché ruce, lokty či paty se péče jako pro miminka jistě hodí i vám.

Reklama