Kounovské kamenné řady, zhruba dva a půl tisíce kamenů, rozmístěných do 14 řad, z nichž některé jsou až 350 m dlouhé. Kdo tady tuto podivou „stavbu“ zanechal? Neznámé civilizace? Nebo to bylo kdysi místo rituálních obřadů? Anebo to snad měl být pravěký kamenný kalendář?

Stáří kamenů se odhaduje na několik desítek tisíc let. Jde však pouze o zbytky mohutných staveb, je totiž doloženo, že těchto linií bylo kdysi mnohem víc, maximálně 16. Vzdálenost mezi řadami kolísá mezi 11 a 18 metry. Jak se tu s takovou pravidelností vyskytly? A proč?

kameny

Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady - velký kamenný otazník

Skeptici tvrdí, že nejde o nic jiného než o kamení vynesené z polí na hranice jednotlivých parcel. Jenomže uchované vzpomínky pamětníků hovoří o tom, že lidé naopak museli na polích sbírat malé kameny, kterých tu byla spousta, a odnášet je mezi y velké, tvořící zmíněné Kounovské řady, které už tu byly.

Odhaduje se, že z původního množství tu zůstalo sotva třicet procent kamenů. Svahy jsou zde velmi strmé, i pro dnešní dopravu by byl dost velký problém sem kameny natahat. Jednotlivé kameny vážily i mnoho desítek tun. Jak je sem lidé dostali? Jak silný měli motiv k tomu, který je k tomuto zdánlivě nesmyslnému činu donutil?

kam

Observatoř, rituální pohřebiště nebo naváděcí plošina?

Někdo předpokládá, že kameny by mohly vytvářet obrovské zařízení, které by mohlo sloužit jako observatoř k pozorování oblohy a k určování polohy Slunce a dalších těles. Ale jak? Třeba zrovna tím, že mezi kameny můžeme vést jakési pomyslné linie, které se zaměřují hlavně na východ a západ slunce, a to v určitých klíčových dnech. Tato teorie pravěké observatoře má hodně zastánců.

rada

jak si někteří badatelé představují Kounovské kamenné řady v dávných dobách

radykounv

Místo silné negativní energie

Kdo někdy toto místo navštívil, možná pocítil neskutečné množství energie, které zde působí. Je známo, že kámen zpravidla působí jedním druhem energie, ale tady jako by bylo několik energií najednou.

Psychotronik Rudolf Pitr v knize Stanislava Motla: Cesty za oponou času, uvádí, že tu cítí silnou negativní energii, doslova prý zlou energii. Dračí žílu. Dračí žíly, to jsou vlastně jakési pomyslné linie na zemském povrchu, které odpovídají drahám dosud neurčené energie.

Ať už Kounovská kamenná linie sloužila pro dávné rituální obřady, jako pohřebiště či nějaká naváděcí plošina, tato linie a vlastně i celá kamenná linie, dlouhá zhruba pět a půl kilometru vzdušnou čarou mezi Kounovskými řadami a Nečemicemi, vzrušuje celo řadu milovníků záhad. Minulých i těch současných.

rovnice

někteří považují kamenné řady za součást dlouhé linie, nad kterou létali dávní vzduchoplavci. Podle této teorie byla na vrchu Rovina jakási přistávací plocha

Kudy ke „kamenům“

Kounovské kamenné řady se nacházejí v přírodním parku Džbán, na náhorní plošině Rovina nad Kounovem, na katastru obce Domoušice. Z vlakového nádraží v nedalekých Mutějovicích vede na kamenné řady značená naučná stezka.

mapa

Zdroj: Stanislav Motl, Cesty za oponou času, Eminent 2010, Otomar Dvořák, Kamenné otazníky české historie, nakladatelství XYZ, 2010

Čtěte také:

Reklama