Po úspěšné premiéře zajímavého výstavního projektu Jak se oblékají pohádky v románských prostorách Strahovského kláštera, kdy barrandovské kostýmy z nejznámějších českých pohádek okouzlily více než 50 000 návštěvníků, bude odhalení tajemství myšího kožíšku či krásné róby princezny Krasomily znovu umožněno všem obdivovatelům českých pohádek -  a to v letních měsících v naší západočeské metropoli.

hh

Originální kostýmy ze slavných českých filmových pohádek, záběry a fotografie z natáčení, dekorace a rekvizity budou k vidění od 17. června do 31. srpna (každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00)  v Západočeském muzeu v Plzni (Kopeckého sady 2).

hh

„Již několik let se pohybuji v oblasti dětské tvorby a filmu a hlavně jsem velkou milovnicí pohádek,“ prozrazuje autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová, které se podařilo ve spolupráci s Naďou Klempířovou, Věrou Krátkou a Martinem Růžičkou z barrandovského kostýmního fundusu téměř nemožné: dát dohromady jedinečnou sbírku kostýmů z 15 nejznámějších českých pohádek, z nichž některé jsou dokonce zařazeny v kulturním dědictví České republiky. Patří k nim Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Šíleně smutná princezna, Pekařův císař a císařův Pekař a Princ a Večernice.

ff

„Získat pro Plzeň tuto výstavu s původními exponáty mě lákalo už proto, že v české historii nemá obdoby. A to je velká škoda, vždyť české pohádky patří k těm nejlepším na světě,“ prozrazuje producent výstavy Karel Paul. „Naším záměrem je umožnit návštěvníkům všech generací z Plzně a okolí, aby mohli zhlédnout tuto unikátní výstavu, která bude cestovat po celé Evropě, a alespoň na pár chvil jim otevřít dveře do kouzelné říše pohádek. Věřím, že si v dnešním shonu najdou cestu ke klidnému zastavení a zavzpomínání si na hezké zážitky z dětství (bez ohledu na věk), kdy nás tyto pohádky vždy pohladily po duši,“ dodává Karel Paul.

Poznáte, ze kterých pohádek jsou tyto kostýmy?

Reklama