har1.jpg
Foto: Shutterstock

Výprava, na které se nešetřilo, promyšlené kulisy i krásné kostýmy jsou tím, co se výrazně podílelo na obrovském celosvětovém úspěchu filmů z kouzelnického světa. Přečtěte si několik zajímavostí, které se týkají právě kostýmů.

Proměna třetího dílu

Kostýmní návrhářka Jany Temime chtěla dát oblečení ve třetím dílu Harry Potter a Vězeň z Azkabanu modernější ráz, aby lépe reprezentovalo, co nosí teenageři. Proto mají studenti během vyučovacích hodin často povolené kravaty, nezakasané košile a ústřední trio zachraňuje Harryho kmotra Siriuse Blacka v džínách a mikinách.

Drahé uniformy

Výroba bradavických uniforem pro třetí díl se docela prodražila. Jany Temine totiž chtěla jen prvotřídní materiály. Bylo tedy použito hedvábí, na svetry nejlepší vlna apod.

un.jpg
Foto: Shutterstock

Bellatrix rozená v korzetu

V rozhovoru pro InStyle Jany Temime prozradila, že jednou z jejích nejoblíbenějších postav, co se tvorby kostýmů týče, byla Bellatrix. Prostřednictvím jejího kostýmu se snažila znázornit, že jde o členku starobylého kouzelnického rodu. Její herecká představitelka Helena Bonham Carter se podle ní navíc narodila v korzetu, takže neměla problém, když ji do něj pořádně zašněrovali.

Modré versus zelené oči

Další zajímavost není úplně o oblečení, ale souvisí se vzhledem hlavní postavy. Podle knih měl mít Harry pronikavě zelené oči po matce, herec Daniel Radcliffe má ovšem oči modré. Během natáčení prvního dílu tedy nosil zelené kontaktní čočky, ty mu ale v očích překážely, a tak ho po zbytek natáčení nechali modrookého.

Masky smrtijedů na míru

Masky smrtijedů se jedna od druhé ve filmech liší. Byly totiž vyroben tak, aby sedly na obličeje jednotlivých herců.

dem.jpg
Foto: Shutterstock

Největší spotřeba kostýmů

Závěrečná bitva o Bradavice vyžadovala vyrobení nejvíce stejných kostýmů za celé několikaleté natáčení. Během akčních scén totiž vzalo denně za své deset až patnáct kostýmů, které musely být vyměněny.

Voldemortův blednoucí kostým

Za největší výzvu a zodpovědnost považovala kostýmní návrhářka tvorbu oblečení pro Voldemorta, na jehož úplné objevení čekali diváci čtyři díly. Scény, ve kterých se Voldemort vznáší a létá, byly podpořeny i kostýmem. Aby byla iluze co nejrealističtější bylo na oblečení Pána zla použito pět různých druhů hedvábných látek, které se vyznačovaly rozdílnou hmotností. Voldemortovo oblečení se také v posledním díle mění s tím, jak ztrácí svou moc. Ve chvíli, kdy je nejsilnější a má všechny viteály, je jeho hábit nejtmavší. Postupně ale bledne a vypadá velmi omšele a zaprášeně.

sm.jpg
Foto: Shutterstock

Harryho hra na učitele

Když Harry v pátém díle učil členy Brumbálovy armády obranu proti černé magii, měl na sobě šedý propínací svetr, který byl podobný tomu, v němž se ve filmu objevil i jeho bývalý učitel Remus Lupin. Údajně mělo jít o nápad Daniela Radcliffa, který to považoval za způsob, jak Harry uctí svého nejoblíbenějšího učitele.

Dokonalý takový, jaký byl

Kostým Severuse Snapea byl jediným, který se v průběhu let nezměnil, a zůstal stejný po celou dobu natáčení. Jany Temine k tomu uvedla, že byl prostě dokonalý, takže nebyl důvod ho předělávat. 

Zdroje: Instyle, Insider, Ranker, HelloGigles, Buzzfeed

Čtěte také:

Reklama