Zdravotně nezávadná, bezpečná, edukativní, podnětná, ale přitom roztomilá a dětmi milovaná... Zkrátka splněný sen o dokonalé hračce, to jsou kostičky. Určitě si je z dětství pamatujete i vy. Dřevené kostičky, později i barevné a ještě později s potiskem, který zároveň slouží i jako malé puzzle.

kostkyHolky i kluci ocenili nejen pestré obrázky, ale i možnost předvést svoje stavitelské schopnosti. Komíny a pyramidy... Vzpomínáte? A víte, že kostkám se docela dobře daří i dnes? Kostky jsou nestárnoucím evergreenem mezi hračkami. Prošly rukama generací dětí a jejich obliba neklesá. A navíc jsou skvělou pomůckou pro rozvoj schopností vašeho dítka. Rozvíjí hmat, zrak, motoriku i kreativitu.

Malí objevitelé se rázem mohou proměnit ve zdatné stavitele. Čím více kostek, tím vyšší komín a tím větší radost. Většina dětí má největší radost, když se obří komín skácí k zemi. Dopřejte jim ji.

Ale pozor, takové dřevěné kostky někdy mohouzpůsobit i pěknou modřinu na čele. Například kolega Jakub zarytě tvrdí, že největší sranda je těmi kostkami po sobě házet. Možná máte podobně založená dítka. Těm kupte raději kostky plyšové.

Ptáte se, proč jsou pořád tak oblíbené? V jednoduchosti je síla! Vyhrávají především svou univerzálností, dávají možnost tvořit, hrou rozvíjejí fantazii a kreativitu dítěte.

S léty se rozšiřuje spektrum materiálů, ze kterých jsou kostky vyráběny, a tím i možnosti jejich využití. Dají se používat nejen ke stavění, ale také k poznávání barev, pojmenovávání obrázků nebo k objevování různých skrytých překvapení, které jsou v nich skryty. Textilní kostky umožňují rozmanité vizuální a hmatové aktivity. Děťátko poznává různé textury a slyší mnoho zvuků - pískání, chrastění, cinkání, šustění.

Přínos kostiček pro rozvoj dítěte oceňuje i MUDr. Pavel Boček, pediatr ve FN Motol: „Na kostkách oceňuji barevnost, jednoduchost, uchopitelnost a bezpečnost. Řada hraček bývá zbytečně přetechnizována či přehnána barevně. Kostky však působí mile a jejich použití je všestranné a dítě stimuluje v tvořivosti.“

Foto: www.forbaby.cz

Reklama