Moje sestra Dita hodně cestuje. Během svého mladého života už bydlela třeba v Rakousku, v Irsku nebo v Kanadě, teď žije v Británii. Kromě toho navštěvuje ještě další zajímavé země a všude fotí jejich krásy. A tak jsem se rozhodla podělit se s vámi o její zážitky.

Poslední dovolenou strávila Dita v Kostarice, přesněji na východním pobřeží Kostariky u Karibského moře. Tato země ve Střední Americe má nádhernou přírodu, celou čtvrtinu její rozlohy tvoří národní parky a přírodní rezervace. Z přírody byla Dita opravdu nadšená. Ale nechám už povídat ji.

kost

„Přiletěla jsem do hlavního města San José a kus odtud v Pura Vida jsem přenocovala. Byla to krásná oáza klidu, ráj na zemi. Létali tam motýli, na stromech rostly banány... Druhý den jsem odcestovala směrem na východ, nejdřív autobusy až do La Pavona, potom už to šlo jen loďkou. Vodním kanálem jsem jela hodinu do Rana Roja poblíž vesnice Tortuguero, kde jsem se ubytovala. Nic podobného jsem v životě neviděla! Je to komplex chatek na kůlech, každý host má svou chatku, slyšela jsem řev opic (a myslela si, že je to jaguár), před chatkou nám seděly malé červené žabky a probíhaly se ještěrky.

Večer jsme se jeli podívat do Národního parku Tortuguero na želvy snášející vajíčka. Dovedli nás do hlídané oblasti, kam se normálně nesmí, a tam jsme v malé skupince čekali a hledali po pobřeží želvy, které se chystaly snášet. Nesmělo se tam fotit ani svítit světly, používali jsme jen malá červená světýlka. Našli jsme jednu želvu, která se asi půl hodiny snažila snést vejce, ale byla z nás tak vystresovaná, že se jí to nepovedlo a odplula zpátky do moře. Potom jsme objevili další želvu, velkou víc než půl metru, která už snášela. Měla vyhrabanou obrovskou díru, do které padalo jedno vejce za druhým, většinou prý želva snese asi sto vajec. Byl to velmi emotivní okamžik, ale neměla jsem z toho dobrý pocit, protože jsem cítila, jak je želvička nervózní, že na ni kouká tolik lidí... Bylo mi z toho smutno. Ale svou návštěvou a poplatkem jsme asi pomohli programu na jejich ochranu. Želvy jsou zde pořád v nebezpečí, protože se stávají útokem jaguárů. Toho jsem naštěstí nepotkala. Jeden den jsem si také vyjela na tříhodinový výlet lodičkou po kanále Národního parku Tortuguero, tady se skrývá skutečný deštný prales, viděla jsem kajmany, různé druhy volavek, tukany, opice, pávy...

kost

Pak jsem Tortuguero opustila. Jela jsem na jih do města Moin lodním taxi, cesta trvala tři hodiny, mohla jsem fotit krokodýly, želvu, volavky, na stromě jsem viděla lenochoda. Dorazila jsem do Cahuita a tam se ubytovala. Moc se mi tam zalíbilo, a tak jsem tam zůstala až do konce pobytu a dělala jen výlety do okolí. Na zahradě jsem pozorovala leguány a motýly, kousek odtud byla pláž Playa Negra. Moře bylo tak divoké, že se vůbec nedalo plavat, jen jsem se válela na vlnách. Navštívila jsem Národní park Cahuita s úžasnou přírodou (dá se tu i šnorchlovat), Puerto Viejo (ideální místo pro surfaře a pro ty, kdo hledají večerní zábavu) a Manzanillo (vesnička s romantickými plážemi).

kost

Kostarika je úžasná země, plná divoké přírody a zvířat, což mám ráda, byl to pro mě nezapomenutelný zážitek a ráda bych se sem někdy vrátila. Nikdy předtím jsem neviděla kajmana ve volné přírodě, ani tolik druhů vzácných ptáků, kterých jsem se mohla téměř dotknout. Člověk v Tortugueru cítí, že je součást přírody, že tam patří. Je to už od pravěku nezměněná krajina, úplně pohádková... Ale musím říct, že cesta na východní pobřeží je spíš pro dobrodruhy a pro lidi, kteří se nebojí špíny, mokra a štípanců od mušek nebo komárů. V Tortugueru bylo tak vlhké horko, že se skoro nedalo spát, často pršelo, takže na výletě lodí jsme byli v pláštěnkách, neustále jsem měla mokrý a špinavý batoh. Kdo má tedy rád pohodlí, ať si vybere jiné místo na dovolenou. Navíc se v Kostarice moc nedomluvíte anglicky, takže doporučuju španělského překladatele. Já tam naštěstí měla kamarádku, která španělsky umí.“

Jestli se chcete podívat na další krásné fotky z Kostariky, najdete je ve fotogalerii.

FOTOGALERIE (26 snímků):

Reklama