Šestý díl čerstvého fotoseriálu z Kostariky přináší tentokrát kromě oku lahodících přírodních krás i záběry, které mohou působit až strašidelně.

Přijíždíme do divoké horské oblasti Monteverde, cíle nejen biologů zkoumajících tropické ekosystémy, ale také milovníků adrenalinových zážitků. V kraji nás vítá dvojitá duha, kterou jsem poprvé v životě viděla od začátku do konce:

1

V malém městečku, kde zřejmě permanentně mrholí (a občas vydatně prší), zaujme snad jen nový dřevěný kostel a třípatrová hospoda, kterou celou prorůstá obrovský strom:

2

3

Po ubytování v poněkud bizarním dřevěném hotýlku v miniaturním pokojíku,

4

jsme popojeli pár kilometrů k místu noční procházky. Osobní průvodce Ozzy kontroluje pláštěnku „princezničky“, jak mě k mé nelibosti neustále nazývá:

5

Svěřuje nás do péče lokálního průvodce, který se ujímá skupinky asi šesti turistů z nejrůznějších koutů světa a zahajuje odborný výklad, který uspokojí i vědecké pracovníky:

6

Fasujeme baterky a vydáváme se do hlubin džungle. Nic moc pocit... naskakuje mi film Záhada Blair Witch.

7

Průvodce objevil velkou zelenou kobylku a nafialovělého ptáka:

8

9

Z visuté rozhledny vidíte jen oblohu posetou hvězdami....

10

Zvířata, kvůli kterým tady v té tmě bloudíme, před námi zřejmě prchají, i když máme nakázáno nemluvit. Dokonce i z tarantule vidíme jen dvě nožky (což mě ovšem vůbec nemrzí):

12

Druhý den ráno nás Ozzy vyveze k dalšímu treku. Naše bundy a pláštěnky by na pořádný liják venku nestačily, takže se oblékáme do festovnějšího eráru.

13

Hned na začátku vidíme na stromě jakéhosi savce - nadějné!

16

Nic podobného už nepotkáváme, a tak se průvodce zaměřuje opět nejvíce na floru,

17

tentokrát atraktivnější, než byla ta noční:    

18

19

21

Miniaturního šneka „albína“ jsem objevila až při prohlížení fotek:

22

Zato obrovské žaludy člověk nepřehlédl ani mezi mokrými listy:  

24

Dostáváme se ke „zlatému hřebu“ programu, procházce na visutých můstkách upevněných v korunách převysokých stromů. Dodnes nechápu, kde jsem sebrala odvahu na ně vstoupit: Trpím závratěmi, vadí mi i pohled z našeho balkonu ve 4. patře a ten se na rozdíl od můstků nehýbe při každém kroku. Opice, které vyhlížíme, zřejmě liják zahnal do úkrytu - máme smůlu!

25

26

Přecházíme z jednoho mostu na druhý a ocitneme se opět na zemi, u vykotlaného stromu. K našemu zděšení nás průvodce vyzve, abychom vylezli po provazovém žebříku uprostřed stromu, a dodá, že jedině tak se z pralesa dostaneme zpět. Díra působí hrozivě:

29

30

Jen pár z nás to zkusí a asi dva to dokáží (z toho jedna žena mého věku). Ze stromu odvážlivci vylézají na most.

32

Nakonec se ukáže, že návrat je možný samozřejmě ještě i jiným, „normálním“ způsobem. Vždyť poněkud objemnější člověk by se v úzkém stromě mohl i zaseknout a co potom s ním?

V dalším díle zůstaneme ještě den v severních deštných pralesích. Budeme se věnovat opravdovému adrenalinu a hlavní atrakci severní Kostariky – zip-lanovce v Adventure parku, které se říká též „konopná dráha“.

Čtěte také:

Reklama