V pátém dílu poznávání překrásné země - cíle turistů toužících proniknout do panenské přírody - se budeme věnovat vulkanickým aktivitám, nahlédneme do žhavého lůna sopek a vykoupeme se v sopečných lázních. 

Když Volcán Poás naposledy pořádně zasoptil v roce 1953, vytvořil 300 m hluboký a v průměru přes 1 km měřící obrovský kráter, z kterého se dramaticky kouří a stříká vroucí bahno plné síry do výše stovky metrů i v současné době. Nejkrásnější kompozici najdete ZDE a níže detail vroucího kotle:

1

Jelikož je vulkán stále vědci bedlivě hlídán, nebáli jsme se spolu s davy turistů zamířit od parkoviště lehkou procházkou k rozhledně ležící v nadmořské výšce téměř 3 000 m.

31

Důkaz, že jsem tam opravdu byla. Mladý muž, k němuž se choulím, není můj partner, nýbrž průvodce Ozzy:

2

Nádherné počasí umožnilo i zajímavý pohled na mohutné mračno pod horami:

3

Teprve cestou zpět jsme si všímali zajímavého rostlinstva – například obrovských listů nazývaných „deštník“,

5

které krásně kvetou, stejně jako ostnatý keřík či parazitující rostlina.

4

6

15

16

Nevzhledná řídká kapradina s chapadélky skrývá zřejmě nebezpečí pro hmyz (přesně bohužel nevím, zda je či není masožravá – určitě ale reaguje na dotek):  

18

Přes evropsky vyhlížející krajinu s kravínem

 7

 a okolo vodopádu

 8

jsme se dostali k centru další aktivní vulkanické činnosti, do parku plného sopek, nazvané podle jedné z nich, Rincón de la Vieja. Na okraji „měsíční krajiny“ najdete Fíkovník škrtič, který postupně obroste strom, až jej zcela pohltí:

29

Sluncem rozpálenou kamenitou zem ochlazoval prudký vichr.

9

Možná proto jsme potkali místo turistů jen četu pečlivě zahalených dělníků budujících novou cestu:

30

Viděli jsme vroucí bahenní gejzíry páchnoucí sírou a vybublávající až do výšky přes půl metru. Lépe by tento úkaz vyšel na videu, leč pro ilustraci se podívejte alespoň na foto „jezírka“, v němž neradno se vykoupat:

10

Naopak koupání se vřele doporučuje v destinaci La Fortuna v četných termálních lázních, kam jsme zavítali večer. Déšť a teplota pod 20 stupňů do plavek zrovna nezvala, ale zahřáli jsme se velmi brzy. Sirný zápach je slabě cítit i tady - připomíná, že voda je zdraví prospěšná. Voda v bazénech je odstupňována, od cca 35 stupňů do teploty, kterou málokdo snese, takže fotky jsou zamlženy:

11

13

13

Příště dojde na slibovaný adrenalin v deštných pralesích v oblasti Monteverde. Čeká tam konopná dráha, visuté žebříky v korunách palem a při noční „hlídce“ i nožka tarantule skryté pod kameny…  

Čtěte také:

Reklama