Porozhlédněme se nejprve po okolí, než vkročíme do hradu. Před Kostí leží rybník, který dostal jméno Bílý. Černý rybník tu najdeme také, ten se rozkládá za hradem.
Hned u hradu začíná údolí Plakánek. Těžko říci, jak ke svému jménu vlastně přišlo, neboť legend, které to vysvětlují a které dodnes kolují mezi lidmi, je hned několik. Jedna z nich například praví, že údolí kdysi dostalo jméno podle rodiny, která si tu na živobytí vydělávala pálením uhlí a od kouře jí neustále slzely oči. Jiná legenda praví, že matka tu přišla o své děti, když spadly do sluje, a tak chodila údolím, naříkala a plakala... Údolí začíná u hradu Kost a končí u obce Vesec. Vede tudy naučná stezka. Protéká jím potok Klenice, po jeho stranách se k nebi vypínají zajímavé pískovcové skály.

Hrad Kost patří k zachovalým památkám Českého ráje. Byl postaven v lesnatém údolí a okolí je bohaté na vodní toky. Původně tu byly vybudovány rybníky tři, kromě Černého a Bílého se tu kdysi rozkládal i Labutí rybník. Existence rybníků měla, pokud jde o obranu hradu ve středověku, něco do sebe, plnila totiž svůj účel. Kdyby bylo nejhůř, tak se mohly hráze rybníků protrhnout, okolí hradu by zatopila voda, a nepřístupné močály by tak ochránily hrad před nájezdy nepřátel.
První zmínky o nenápadném hradu se datují už od 14. století. Jádro hradu má zajímavý půdorys, jeho jádro totiž připomíná lichoběžník. K dominantám hradu patří dvě věže, a to hranolová Bílá, původně obytná, a okrouhlá Červená. Ta byla spojena s palácem.

Tak jako všechny hrady, i Kost má pohnutou minulost, vystřídala se tu řada majitelů a pánů. Renesanční sloh se promítl v paláci, který dodatečně vznikl na nádvoří. Nechyběla samozřejmě ani kaple, ta tu byla postavena také. Hradu, který prosperoval a během let se rozrůstal, se však nevyhnul ničivý požár.
Od poloviny sedmnáctého století začala Kost chřadnout. Klíčovým rokem byl dle historických pramenů i rok 1690, kdy zatékající voda a mráz poškodily středověké zdivo paláce natolik, že se postranní zdi zřítily skoro celé do nádvoří, což bylo životu nebezpečné, takže se všechny tři paláce změnily postupně v obilninové sýpky.

Hrad Kost patří k památkám, které lze navštívit a prohlédnout si je. A jak se k němu dostaneme? Hrad leží asi čtyři kilometry od Sobotky.

Pokud jedete autem nebo na kole, tak lze doporučit silnici z obce Podkost. Vypravíte-li se sem pěšky, tak se k hradu dostanete i po silnici, vedoucí okolo legendární Semtínské lípy.
Strom, jehož stáří se odhaduje na tři sta až čtyři sta let a který měřil přes třicet metrů, vzal však za své při jarní bouři před čtyřmi lety, kdy z něj zbylo pouze půldruhého metru vysoké torzo. I tak je to ale zajímavé místo, kde na vás dýchne nostalgie časů minulých...

Rozhodnete-li se pro návštěvu hradu Kost a vezmete-li zavděk vlakem, pak vězte, že nejbližší vlaková zastávka je v Libošovicích a Malenovicích.

Ať už tak či onak, přeji vám, aby se vám hrad Kost i jeho okolí zalíbilo.

K vycházce do podzimního Českého ráje vás pozvala

Reklama