Už je to fakt strašně dlouhá doba – třicet let. Stalo se to 2. března 1978 v 18 hodin 28 minut moskevského času a z kosmu byla slyšet čeština.

V kosmické lodi Sojuz 28 seděl Vladimír Remek jako 87. kosmonaut světa a první z jiné země, než byl tehdejší Sovětský Svaz a USA, na palubě lodi strávil ve funkci kosmonauta výzkumníka celkem 90 hodin a 18 minut. Posádka vedená Alexejem Gubarevem přistála zpět na Zemi po osmi dnech.

Stali jsme se tak třetím státem světa, jehož občan okusil slasti vesmírné mise. A dodnes na ni vzpomíná a dodnes je námětem novinářských článků. Psát se teď navíc bude i o stříbrné pamětní medaili, kterou k tomuto výročí vydala Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Šestnáctigramová medaile z ryzího stříbra o průměru 34 milimetrů byla vydána v omezeném nákladu 500 kusů. Je na ní Remkův portrét a motiv kosmické lodi. Má cenu 700 korun a je ji možné zakoupit v České národní bance v expozici Lidé a peníze, nebo si ji objednat přímo v mincovně.Pamatujete si, jak jste prožívali zprávu o Remkově letu do vesmíru? Kolik vám v té době bylo let a co jste dělali?

 

Reklama