6400a13633ea1image.jpgZdroj: Retro muzeum Praha s jejich souhlasem

Expozice muzea zahrnuje patnáct okruhů 

V hlavní části expozice budete moci navštívit typický socialistický byt, posedět na čalouněné sedačce, nahlédnout do kredence, kouknout se co „dává“ Tesla, pohrát si se stavebnicí Merkur, pomazlit si mončičáka nebo nahlédnout do koupelny a v zrcadle si upravit trvalou.

Kde se ženy zkrášlovaly

Právě dobová koupelna a kadeřnický koutek jsou jednou z místností, jejíž návštěvu vám expozice Retro muzea umožní a která vás nechá nahlédnou do kosmetické taštičky československých žen. Zjistíte, čím se líčily, jaké šampony používaly, že rozhodně neměly na výběr z široké škály kosmetických značek a že produkty, které využívaly zaručeně neobsahovaly kyselinu hyaluronovou.
Nic to ovšem nemění na faktu, že ženy i za socialismu toužily podtrhovat svou krásu a vyžívaly se v té kosmetice, která byla právě k dostání. A co tedy bylo onou vytouženou kosmetikou? Byla to luxusní toaletní mýdla, která ale byla na míle vzdálená mýdlům, jak je známe dnes. Podle slov Roberta Vůjtka, ředitele Retro muzea Praha se výběrová mýdla prodávala ve velmi zdobných papírových kazetách, plechových dózách nebo kožených pouzdrech a často se používala jako dárky pro učitelky na konci roku, pro babičky k Vánocům nebo maminkám k MDŽ.

kolaz-retro-koupelna.jpg

Zdroj: Retro muzeum Praha s jejich souhlasem

Dalším fenoménem byl lak na vlasy Lybar, odolávající všem přírodním vlivům a antiperspirant ve formě lepivých kuliček či aerosolů zanechávajích na oblečení skvrny. Některé věci zkrátka postupují vpřed. Co ale zůstává, jsou nesmrtelné značky, které znaly předchozí generace a vytrvají i po generace budoucí – Nivea, Indulona či Dermacol.

Zdroj informací: retromuzeumpraha.cz 

Čtěte také: