shutterstock-1893772165.jpg

Foto: Shutterstock

Během Týdne povědomí o neslyšících se britský magazín Hello! zaměřil na to, jak pandemie koronaviru negativně ovlivnila životy neslyšících a nedoslýchavých lidí. Třiatřicetiletá Camilla Arnold prozradila, že se cítila víc hluchá, než kdy předtím. Při komunikaci s ostatními se totiž spoléhá především na odezírání ze rtů. Nošení roušek na její život mělo tedy mnohem větší dopad, než je tomu u ostatních jedinců.
 
„Když začala pandemie, cítila jsem se zranitelně a úzkostně. Když jsem šla ven, vyhýbala jsem se vchodům do obchodů, protože jsem se nechtěla ocitnout v situaci, kdy nemohu s nikým komunikovat nebo mu rozumět,“ svěřila se magazínu Hello!. „Panika mě pohltila pokaždé, když jsem šla ven a trvalo mi dlouho, než jsem vypracovala novou strategii, jak situaci zvládat,“ dodala.
 
Uvedla také, že myšlenka na to, že budeme žít s rouškami na ústech ještě nějaký čas, ji děsí. „Pokaždé, když jdu ven, musím bojovat s nedostatkem povědomí lidí o hluchotě,“ říká. „Vím, že teď mluvím jménem milionů neslyšících a nedoslýchavých. Buďte laskaví a všímejte si našich bojů. Naučili jsme se, jak se přizpůsobit této nové normálnosti, ale nemůžeme se naučit slyšet,“ vzkazuje.
 
Camilla se naučila situaci zvládat tak, že dotyčného člověka požádá, aby odstoupil dva metry od ní a sundal si pokrývku úst, aby mohla odezírat z jeho rtů. Nebo aby se pokusili gestikulovat. Jako poslední možnost uvádí psaní poznámek do telefonu. Pokud ji však lidé odmítnou, naučila se prostě se otočit a odejít. „Necítím se pak díky tomu malá, nekompetentní nebo na obtíž jen proto, že neslyším. Naštěstí se to stalo jen jednou,“ říká.

shutterstock-1964217982.jpg

Foto: Shutterstock

Podle nařízení, která platí v Česku, mohou lidé, kteří komunikují s neslyšícím, roušku sundat. V praxi se ale často bojí nákazy a roušku si nechávají. Nejjednodušším řešením je tedy psaní na papír nebo do mobilu. Podle zkušeností neslyšících jsou k nim však lidé často i tak neochotní.

Rouška je překážkou i pro nedoslýchavé. I my slyšící máme problém občas například v obchodě rozumět prodavačce, když má nasazenou roušku a nevidíme mimiku jejího obličeje. Nedoslýchaví ji slyší ještě hůře.

V České republice se neslyšícím snaží pomáhat organizace Tichý svět. Na svých stránkách uvádí tipy, které jim mohou pomoci při komunikaci. Mohou si zde také stáhnout obrázek s textem: Jsem neslyšící. Přes roušku Vám nerozumím. Komunikujte písemně. Použijte tužku a papír. Pište na mobilní telefon. Buďte prosím trpěliví.

Při komunikaci s lékaři nebo na úřadech mohou neslyšící využívat Tichou linku, jde o službu zajišťující zdarma tlumočení českého znakového jazyka a přepis mluvené řeči online.


 
Zdroj: Hello!, Tichý svět, Helpnet

Reklama