image.png
Foto: Shutterstock

Zajímají se vaši klienti o aktuální téma - jestli jejich pes nebo kočka nemůže onemocnět koronavirem? 

Několik lidí se na toto téma ptalo. Bylo to také probíráno v médiích, takže povědomí lidí je i odtud. Někteří majitelé přivedli své psy s kašlem a teplotou přímo do ordinace. Majitelé se báli, že se jedná o koronavirus. Šlo však o tzv. psincový kašel, infekční onemocnění přenosné mezi psy. 

Jaký je váš názor na možnost nákazy domácích mazlíčků koronavirem? Sledujete tyto informace?
Neexistují žádné informace o možnosti přenosu nákazy mezi lidmi a domácími zvířaty.  

Může být domácí mazlíček přenašečem viru? 
Ani o tom dosud žádné informace nejsou. Teoreticky je určitě bezpečnější psům čistit packy před vstupem do domu či bytu a nenechat cizí lidi sahat na svého psa. Po manipulaci se zvířetem vždy důkladně umýt ruce.

5e7b3960eb376image.png
Foto: Shutterstock

Myslíte si, že se někteří chovatelé budou chtít zbavit svých zvířat kvůli strachu z nákazy? 
Předpokládám, že u nás v republice to nehrozí, možná v jiných zemích ano, ale tady většina lidí bere své domácí mazlíčky jako členy rodiny a hlavně pro to není důvod.

Jak je to u běžné chřipky, tu mohou mít domácí mazlíčci? 
Mohou stejně jako lidé trpět teplotou, kašlem, rýmou, celkovou slabostí. Virózy jsou však většinou druhově specifické, tudíž je jejich přenos od zvířat na lidi či obráceně nepravděpodobný.

Jaká onemocnění může mít člověk i jeho domácí mazlíček? 
Nejčastěji jde o kožní problémy, například plíseň. I plísně jsou však často druhově specifické. Jen velmi málo potíží jde napřímo chytit od psa nebo kočky. Mnohem častější způsob rozvoje zoonózy je pozřením kontaminované potravy (salmonelóza), nebo nedodržením hygienických zásad (toxoplazmóza).
5e7dc696143e8image.png
Foto: Shutterstock

Pro www.zena-in.cz odpovídala MVDr. Tereza Lázničková
Řevnice – více na www.tervet.cz

Reklama