Vojanovy sady průchodem

Na úvod je třeba říct, že na území Prahy 1 působí možná malá, leč silná politická strana – Věci veřejné. Ta se stará, mimo jiné o to, aby se obyvatelům tohoto historického centra zde žilo dobře. Dobře proto, neboť jako „domorodci“ se zde potýkají s faktem, že toto území je ve středu turistického zájmu.

 

I stalo se, že Městská část Praha 1 přišla s projektem příčně propojit malostranské zahrady a umožnit jejich průchod z Hradu až na Kampu. Tím by obyvatelé Prahy 1 přišli o jedno z posledních klidných míst v centru Prahy – o Vojanovy sady. Ty si až doposud udržely charakter zákoutí, které slouží k odpočinku a meditaci pro dospělé obyvatele, stejně tak si zde v bezpečí a klidu hrají malé děti. Právě pro děti je toto místo jedinečné tím, že si zde nejen mohou hrát na hřišti, ale díky jedinému východu i běhat po parku, aniž by se mohly ztratit. Projekt zásadně zasahoval do území mateřské školky v Letenské ulici. Konkrétně přes zahradu měl vést oplocený koridor, kterým měly proudit davy turistů okolo hrajících si dětí.

 

Tuším, že turisté nic takového nepotřebují. Vsadím se, že každý z nás už turistou někdy byl a víc než nějaké zkratky ocenil fakt, že ho ulice města provedly zajímavostmi města a mohl spatřit architektonické styly, hospůdky s typickými jídly...

 

Jak to celé dopadlo

Zajímalo mne, jak celá kauza dopadla a jaké jsou vyhlídky na zachování těchto území. Místopředsedy strany Věci veřejné Josef Dobeš říká: „Současné zastupitelstvo od záměru ustoupilo a protože je v podstatě krátce před volbami, už si s největší pravděpodobností nedovolí cokoliv s touto tematikou znovu prosazovat na jednání zastupitelstva. Samozřejmě je důležité, kdo na radnici Prahy 1 usedne po podzimních komunálních volbách. Pokud to budou lidé, kterým záleží na spoluobčanech a na místech, kde žijí, měly by mít Vojanovy sady vyhráno.“

 

Skutečnost je ta, že Praha 1 není sterilní oblast, tedy jen kancelářská. Žijí a pohybují se zde rovněž maminky s dětmi, staří lidé. V souvislosti s tímto naštěstí již zažehnaným projektem (díky petici podepsané 1 200 občany) mne napadlo, proč má Praha 1 tak málo ráda své občany a občánky. Klidných, volně přístupných a zelených ploch tu opravdu není mnoho. „Primárně nepodezřívám ODS, která v současné době vládne radnici, že úmyslně ubližuje občanům Prahy 1 a že nedělá dobrou politiku, ale je jasné, že pokud se podnikatelské návrhy spřátelených lobujících skupin střetnou se zájmy obyčejných občanů, tak většinou se šrámy a poškozením z těchto politických radničních kalkulů vycházejí občané. ODS je stranou, která má ve svém zorném úhlu hlavně podnikatelské záměry a na kvalitu života maminek a malých dětí většinou zapomíná. Budeme se snažit, aby nové zastupitelstvo, které vzejde z podzimních voleb a bude snad s naším větším vlivem, rozhodovalo hlavně v zájmu občanů Prahy 1,“ vysvětluje pan Dobeš.  

 

Přijďte podpořit Vojanovy sady. Setkání na jejich záchranu se koná 20. května od 10 do 13 hodin, přímo v sadech. Děti tu budou na chodnících malovat logo nebo znak Vojanových sadů. Správce parku Jindřich Pavliš totiž přislíbil, že pokud logo bude zaregistrováno na radnici, objeví se potom v samotném parku a na trávnících a děti tak získají svůj vlastní první pražský park.

 

Lokalizace Vojanových sadů ZDE.

Reklama