Hledáte ideální podlahu, kterou lze snadno uklízet jako dlažbu a přitom je měkká, teplá a příjemná jako koberec? Existuje! Všechny tyto vlastnosti splňuje korek.
Hodí se do celého bytu s výjimkou koupelny. Vysoká vlhkost, které se tady zbavíte jen těžko, by ho totiž mohla poškodit. Ale jste-li majiteli krásné velké koupelny s okny, kde je zajištěné dokonalé větrání, můžete ho zkusit položit i sem.  
Korek je přírodní materiál a podlahu z něj pořídíte už za velmi rozumnou cenu.  Nejprodávanější a nejoblíbenější korkové dlaždice bez povrchové úpravy vás přijdou na necelých 300 korun za metr čtvereční. Korkovou podlahu si však můžete položit i jako plovoucí.Korkovou podlahu uvítají především v domácnostech, kde rádi chodí bosi nebo tady lezou malé děti po zemi. Je totiž velmi teplý a měkký, ale na rozdíl třeba od koberce se v něm nedrží prach a i péče o něj je mnohem jednodušší. Stačí ho vytřít vlhkým hadrem. Proto je ideální do dětských pokojů, ale také třeba ložnic. Oceníte ho však i v kuchyni. Bolí vás po přípravě nedělního oběda více nohy než ruce? Zřejmě je to od toho, že stojíte na tvrdé podlaze. Pokud si sem ale položíte korek, vaše kosti a klouby trpět nebudou.

Korkovou podlahu má většina lidí spojenou s dlaždicemi z drceného korku. Jsou nejlevnější, a proto také nejrozšířenější a nejznámější. V podlahovém studiu vám mohou nabídnout dva typy - bez povrchové úpravy nebo s ní, tedy ošetřené dvěma vrstvami laku. Dejte na naše doporučení a raději si kupte ty dražší, nalakované. Ušetříte si tak den práce a zákazu chození po nové podlaze. Má-li tato podlaha dlouho vydržet, musí být celkem ošetřená čtyřmi vrstvami laku. A jednodušší je natírat ji pouze dvakrát než čtyřikrát, zvlášť když lak tvrdne - tedy zasychá - několik hodin. Vrstva laku spojí celou podlahu v jeden celek, čímž se chrání nejen dlaždice, ale také spáry mezi nimi.

Pokud s vámi bydlí dalmatin, doga či jiné "škrábací"  zvíře, pořiďte si raději korkovou podlahu na povrchu ošetřenou PVC. Na první pohled se nijak neliší od ostatních, ale plast je mnohem odolnější než lak. Proto ho nepoškodí ani zvířata.Zdají se vám korkové dlaždice nudné? Pořiďte si tedy barevné. Na výběr máte až 40 odstínů a jejich cena je zhruba dvojnásobná než u těch obyčejných. Chodbu, dětský pokoj, kuchyni i jakýkoli prostor tak mohou zdobit barevné šachovnice či jiné geometrické tvary podle vaší fantazie.Z korku se vyrábí také kvalitní plovoucí podlahy, které se spojují zámkem. Na rozdíl od dlaždic nejsou přilepeny pevně k podkladu, což například ocení majitelé panelákových bytů. Taková podlaha je totiž mnohem tišší, a neobtěžujete tak lidi pod vámi dupotem. Rychlejší je i pokládka. Volit můžete mezi krytinou přírodní, lakovanou nebo ošetřenou vrstvou transparentního PVC. Jejich cena začíná zhruba na 500 korunách za metr čtvereční, opět záleží na kvalitě a také tloušťce. U plovoucích korkových podlah můžete vybírat, podobně jako u dřeva, ze dvou možností. Sendvičové, tedy vícevrstvé krytiny, bývají levnější a výrobci u nich nabízejí více dekorů. Druhý typ - masivní však mají neocenitelnou výhodu. Podobně jako dřevo je lze renovovat. Poškozenou vrstvu korku vám totiž odborná firma zbrousí a podlahu opět ošetří několika vrstvami laku. 

ilustrační foto: Likor
Reklama