koprová polévka

Koprová polévka je klasika, kterou jsme všichni jedli už jako děti. Jak ji udělat nejlepší, v čem se liší kulajda a jaké zajímavé polévky s koprem ještě můžete uvařit? Pár tipů, které se vám budou hodit.

Jaké používáte do koprové polévky vejce? Vařené natvrdo nebo ztracené vejce, do kterého zakrojíte lžičkou a narazíte na žloutek, který lehce teče a dodá polévce další chuť? My dáváme do klasické koprové polévky kolečka vajíčka natvrdo. Do kulajdy naopak vždycky ztracené vejce. V kulajdě navíc musí být houby a může být také lehce kyselejší než koprová polévka.

Jaké polévky můžete doplnit chutí a vůní čerstvého kopru?

Připravte mrkvový krém se špetkou zázvoru. Nakonec vsypejte nasekaný kopr. Stejně chutný bude i květákový krém s čedarem a koprem.

Znáte zahuštěný kuřecí vývar? Pokud ne, inspirujte se u zahuštěné kuřecí polévky s houbami. Jen místo hub přidejte nasekaný kopr a trochu citronové šťávy a kůry. Zní to zvláště, ale nebojte se. Tahle kombinace je vyzkoušená a výborná.

Jeden netradiční a úsporný tip

Stalo se vám někdy, že jste dělala koprovou omáčku a zbyla vám? Nám ano. Dali jsme vařit pár brambor nakrájených na kostičky. Do zbylé omáčky jsme potom vylili uvařené brambory i s vodou, ve které se vařily. Jen jsme lehce dochutili novým čerstvým koprem, podle potřeby i špetkou soli a pepře. Uvařili vajíčko natvrdo a byla hotová polévka.

Za pár minut a navíc jsme zužitkovali jídlo zbylé z předchozího dne.

koprová polévka

Suroviny

  • 2 lžíce másla
  • 1 cibule
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 4 kuličky nového koření, 4 kuličky pepře a 1 bobkový list
  • 4 uvařené brambory
  • ½ hrnku nasekaného čerstvého kopru
  • 500 ml smetany na vaření
  • trocha zeleninového nebo kuřecího vývaru
  • 4 vejce
  • kopr na ozdobení

Postup

V hrnci rozpustíme máslo, na kterém osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli. Nenechejte ji ztmavnout, pouze zesklovatět. Zaprašte hladkou moukou a zalijte smetanou. Přidejte asi 200 ml vývaru, později můžete podle potřeby přidat i více. Do polévky dejte koření. Já ho zavážu do kousku obvazu, abych ho nemusela z polévky složitě lovit. Vařte půl hodiny, občas promíchejte.

Přidejte nasekaný kopr, brambory nakrájené na malé kostičky a 2 vejce, nakrájená na hrubší kousky. Zbylá dvě vejce si nechejte na ozdobu. Polévku ještě pět minut lehce prohřejte.

Podávejte ozdobené koprem a vejci.

Dobrou chuť přeje Elly.

Kopr v hlavní roli. Jaké recepty najdete u nás na magazínu?

nejlepší koprová omáčka

Kulajda

těstoviny

Zdroj fotografií: archiv redakce, Alena Kolaříková

Reklama