shutterstock-288802271.jpg
Foto: EUC

Co je kopřivka

Kopřivka neboli urticaria je nejběžnější projev alergie I. typu. Vzniká na bázi řady fyzikálních, chemických a jiných podnětů, může však být i projevem vaskulitidy, což je heterogenní skupina onemocnění způsobená zánětem cévní stěny.
Svůj název kopřivka získala dle projevů, které připomínají požahání kopřivou. Průměrně se s tímto onemocněním setká alespoň jednou za život až třetina obyvatelstva, přičemž u žen se kopřivka objevuje až 2× častěji než u mužů.

Druhy a příčiny kopřivky

Obecně se rozlišují 2 druhy kopřivky, a to akutní a chronická. Akutní kopřivka trvá až několik týdnů, pokud však přetrvává déle než 6 týdnů, jedná se už o kopřivku chronickou. Ta vypadá na pohled stejně jako akutní forma, ale jen zřídkakdy je vyvolaná alergií, nejde tedy o alergickou vyrážku. Kopřivku lze dle konkrétních příčin jejího vzniku dělit na následující druhy:

 • Alergická kopřivka – její nejběžnější příčinou je alergie I. typu, přičemž nejčastějšími alergeny bývají potraviny, léky, hmyzí bodnutí nebo kovy.
 • Chladová kopřivka – tato forma kopřivky se objevuje jako reakce na chlad.
 • Sluneční kopřivka – jedná se o reakci na sluneční záření.
 • Cholinergní kopřivka – je vyvolaná změnou tělesné teploty. Vzniká tak v důsledku horečky, saunování, sprchování, sportu, případně se může jednat o kopřivku ze stresu (tzv. stresová kopřivka).
 • Tlaková kopřivka – vzniká v důsledku tlaku nějakého předmětu na kůži, případně např. delším třením oděvu o kůži.
 • Akvagenní kopřivka – vzniká jako reakce kůže při styku s vodou.

Kopřivka může být též doprovodným příznakem jiných zdravotních problémů (astma, atopický ekzém, bolest kloubů, dušnost).

Příznaky aneb Jak vypadá kopřivka

Kopřivka se projevuje výsevem pupenů červené či bílé barvy. Ty bývají obklopené zarudlou a silně svědící plochou (pomfus), která může různě měnit svou formu i velikost – od nepatrné skvrny až po rozsáhlé mapovité oblasti na těle. Někdy se také kopřivka projevuje tvorbou malých čirých nebo krví naplněných puchýřků. Kopřivku rozhodně není vhodné škrábat, jelikož to může vést k zanesení infekce do kůže. Pacienti popisují, že se u nich střídá příznakové a bezpříznakové období, během nichž kopřivka na čas samovolně vymizí a poté se znovu objeví. Kde všude se kopřivka může objevit?

 • po celém těle
 • na rukou i na nohou
 • na obličeji a na krku
 • na břiše a zádech
 • na stehnech či na kolenou

Mezi další méně časté příznaky kopřivky patří např. silná únava, poškození sliznic, chrapot, potíže s dýcháním či polykáním, různé otoky a bolesti kloubů, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti hlavy, bolest u srdce, pokles krevního tlaku.

Léčba kopřivky

Kopřivka zpravidla odezní samovolně. Pokud si je pacient vědom, na co má alergii či jaký podnět mohl kopřivku vyvolat, je vhodné se danému spouštěči vyhnout. Protože však příčina většinou není hned zřejmá, doporučujeme vyhnout se faktorům, které by mohly kopřivku zhoršovat, např. slunce, alkohol, stres, těsné prádlo atd.
Alergickou reakci a svědění tlumí antihistaminika (Zodac, Zyrtec aj.), případně lokální přípravky na zklidnění a omezení svědění (např. Psilo-balsam, Belobaza krém). Kopřivka však také může být součástí alergické reakce zvané anafylaktický šok – ten vyžaduje okamžité přivolání lékařské pomoci, která aplikuje adrenalin a zajistí postiženému průchodnost dýchacích cest.

V případě těžších akutních projevů se krátkodobě nasazují glukokortikoidy. Na postižená místa se dále aplikují roztoky nebo masti s obsahem 1 % mentolu. Při tzv. stresové kopřivce může lékař předepsat antidepresiva. Užívá-li postižený dlouhodobě nějaké léky a trpí-li občasnou kopřivkou, je vhodné poradit se s lékařem a případně zkusit nasadit jiné léky či alternativní léčbu.

Léčba chronické kopřivky

U chronické kopřivky je léčba náročnější, jelikož se vyrážka stala chronickou kvůli nepodchycené příčině vzniku či silné reakci na látky, s nimiž pacient denně přichází do styku. Taková kopřivka často přetrvává delší dobu (6 a více týdnů), případně se může vracet i několik let.
Diagnostika chronické kopřivky je často dost obtížná a leckdy se její příčinu vůbec nepodaří identifikovat. V takovém případě je na místě dlouhodobá a pravidelná léčba, také je vhodné vyhýbat se známým spouštěčům. Dále se aplikují nesedativní antihistaminika a v nejtěžších případech imunosupresivy.

Kopřivka u dětí, kojenců a seniorů

Kopřivka se může objevit v jakémkoliv věku. Dětská kopřivka je typická pro kojence a batolata, ale svědivá vyrážka není výjimkou ani u starších dětí, případně u seniorů. Obecně děti častěji trápí kopřivka zapříčiněná infekcí či alergickou reakcí na nějakou potravinu nebo kousnutí hmyzem. U dospělých jedinců kopřivka vzniká spíše jako reakce na určité léky, na chlad, slunce, případně vlivem cvičení nebo stresu.

I u dětí je dobré nejprve zjistit, co kopřivku způsobilo, a následně se danému podnětu vyhýbat (zvlášť u potravinové alergie, která by mohla vést až k anafylaktickému šoku). K úlevě od svědění jsou pro děti vhodné různé chladivé gely a obklady. Starším dětem se někdy podávají antihistaminika v podobě tabletek. Kopřivka u kojenců se obvykle léčí kapkami na doporučení lékaře, u malých dětí lze podávat např. speciální kapky (Fenistil).
Kopřivka není infekční (u dětí ani u dospělých), tzn. není nakažlivá. Vzhledem k projevům nemoci je diagnostika kopřivky u dětí celkem snadná, naopak záludnější bývá odhalení příčiny.

Kopřivka v těhotenství

Objeví-li se kopřivka během těhotenství, mohou být na vině změny hladiny hormonů a další změny v metabolismu. Alergické reakce bývají v těhotenství utlumeny, tudíž je riziko kopřivky jakožto alergické reakce nižší. Někdy však vzniká celková imunologická reakce doprovázená osypáním celého těla.

Kopřivka a prevence

„Pokud pacient ví, že nějakou dráždivou látku špatně snáší, základní prevencí je vyvarovat se kontaktu s danou látkou. V případě, že se nedaří identifikovat příčinu kopřivky, mohou pomoci změny každodenního režimu – častější sprchování, omezení dlouhých koupelí, volba vhodného oblečení, omezení pobytu v prašném prostředí a udržování optimální vlhkosti v místech pobytu,“ vysvětluje MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7. Vyplatí se též kontrola složení stravy, eliminace používání repelentů a parfémů, pravidelná výměna ložního prádla atd.

Nedaří-li se vám kopřivky zbavit, případně trpíte-li těžší formou s neznámou příčinou, doporučujeme navštívit kožního specialistu. Obrátit se můžete také na odborníky z EUC.

Zdroj: www.euc.cz

Clipboard02.jpg
 

Reklama