Všechny to asi znáte, některé i na vlastní kůži – jak se děťátko v bříšku převaluje, jak dovede být neklidné, tu si kopne, tu pěstičkou zabuší. Mnohé z nás se na svou ratolest podívaly poprvé už na ultrazvuku a viděly ji tak přímo „při činu“, jiné se nechaly překvapit, copak že se jim to narodí. A většina z nás už někdy slyšela, dostala nebo sama položila otázku: „Tak co, kope?“

Masturbující plod
Jenže právě ultrazvuk přispěl k objevu, který některé z nás možná zaskočí – ne všechny pohyby, které provádí naše miminka v bříšku, jsou tak nevinné. Vědci totiž přišli na to, že děti zažívají své první orgasmy už v děloze ženy ve třetím trimestru těhotenství. „Není tak nezvyklé, že budoucí rodiče pozorují svého embryonálního syna in utero, jak uchopí svůj ztopořený penis a pohybuje rukama rytmickým masturbačním způsobem, což může trvat až patnáct minut.“ (Catherine Blackledgeová) Masturbují samozřejmě nejen chlapci, ale i dívky. A v tomto věku skutečně ještě nelze mluvit o nějaké zkaženosti dané výchovou. Je to zkrátka přirozené…

Sexualita savce
Vývoj sexuality dítěte tak začíná mnohem dříve, než se domníval například Freud, autor asi nejcitovanější periodizace pohlavního vývoje. Přitom právě on byl obviňován, že děti příliš „sexualizuje“. Podle tohoto psychologa se sexuální energie – libido – přesouvá v průběhu života do různých oblastí těla. Hned po narození je pro miminko nejdůležitější získat potravu, a tak mu potěšení přináší především kojení – tedy stimulace úst. Toto vývojové stadium se proto nazývá orální.

Orgasmus na nočníku?
Později, od jednoho a půl roku do tří let, je hlavní výzvou naučit se zadržovat a vypouštět stolici. Libé pocity proto přináší „kakání“ a jedná se tedy o stadium anální. Pocit uspokojení přitom může působit jak vylučování, tak zadržování stolice, a je důležité, aby se dítě naučilo ovládat obojí.

Malí sexuální maniaci
Od třetího do pátého roku života se u dětí objevuje zájem o genitálie – přirozená je v tomto období i masturbace – a proto mluvíme o období falickém. Děti jsou obvykle příjemnými pocity, které jim manipulace s vlastním pohlavím přináší, fascinovány, a tak vyžadují citlivý přístup ze strany rodičů, aby nedošlo ke zbytečnému vzniku fobií a problémů v budoucím sexuálním životě. V této fázi vývoje také dochází, podle freudiánů, k probuzení známého Oidipovského komplexu a ke kastrační úzkosti u chlapců a k Elektřině komplexu a závisti penisu u dívek.

Škola sexu nepřeje
S nástupem do školy se dle Freuda libido na nějaký čas odmlčí – až do nástupu puberty. Jde tedy o stadium latentní, následované obdobím genitálním, kdy se sexualita dítěte začne naplno probouzet (cca kolem dvanáctého roku života, i když podle některých vědců se tato hranice snižuje). V této fázi obvykle dochází k plnému uvědomění si své sexuální orientace i k možným problémům s ní.

Když se libido nepřesune
Uváznutí v jakémkoliv z výše zmíněných stadií může následně vést k nejrůznějším poruchám – lidé uvízlí v orálním stadiu prý mají tendenci k závislostem, lidé ve stadiu análním k sadismu a majetnictví, lidé, kteří nezpracovali Oidipovský komplex, žijí v neustálé nenávisti k otci a incestní lásce k matce… Fredova teorie je už považována za poněkud zastaralou, k orientaci ve vývoji sexuality dětí se však stále ještě hodí – když ji nebereme příliš doslovně…

Co si o Fredově teorii myslíte Vy? Máte zkušenost s masturbujícími dětmi v ranném věku? Co Vaše děti či děti známých? Jak byste reagovala, kdyby Váš synek nebo dcerka mladší tří let masturbovali? Vadí vám představa dítěte, masturbujícího ve vaší děloze?

Reklama