5c1b68f54de24obrazek.png

 • Novomanželé se nemusí loučit
  Na jakékoli akci je vrcholně neslušné odejít bez rozloučení, hlavně s hostitelem. Jedinou výjimku mají novomanželé na své svatbě, kteří se mohou kdykoli nepozorovaně vypařit – bez ohledu na to, jestli si svatebčané přejí jejich přítomnost.  
 • Být overdressed je stejný trapas jako být underdressed
  Pokud jste si myslela, že jít do divadla v plesovkách není zas takový prohřešek jako jít v džínách, z pohledu pravidel etikety je zásadním přešlapem obojí.
 • Řízek je ideální kopnout pod stůl
  Co uděláte, když vám na rautu spadne řízek na zem? Zvednete ho? Chyba! Podle etikety je nejelegantnějším řešením kopnout ho nenápadně pod stůl. Vysvětlení je jednoduché – kdybyste jej zvedla, vyvstane nový problém, kam s ním. Dáte si ho na talíř? Zpět na rautový stůl? Asi ne. A co když se vám z talíře sesune zmrzlina nebo zeleninový salát, do kterých kopat nelze? Počkejte na místě, dokud nepřijde číšník, a upozorněte ho.  
 • Na návštěvu jedině pozdě
  Ve většině případů není pozdní příchod vítaný, ale pokud jdete k někomu domů na návštěvu, malé opoždění si naplánujte záměrně. Deset minut dá hostitelce prostor pro poslední kontrolu prostřeného stolu, nalíčení rtů nebo vyvětrání.
 • Nabídka tykání od významnější osoby se neodmítá
  Pokud vám společensky významnější osoba nabídne tykání, je nepřijatelné odmítnout. Kdo je tím významnějším? Pro všechny je to nadřízený, pro ženy starší žena a pro muže žena jakéhokoli věku. Jako 20letá studentka tedy můžete odmítnout nabídku na tykání od 50letého souseda, ale ne od 50leté sousedky. Šéfovi neodmítejte nikdy. Pouze si můžete zvolit, jestli budete nebo nebudete tykat i vy jemu.
 • Je neslušné vcházet do obchodu, který za chvíli zavírá
  Kdo volá lékaři v 16:02, když jeho ordinační hodiny končí v 16:00, je bezohledný v každém případě – zvlášť když nejde o nic akutního. Jenže ve skutečnosti je ideální nevolat a nevcházet někam ani těsně před koncem pracovní doby, ani hned po jejím začátku. Jde o to, aby se lidé, se kterými interaktujete, cítili příjemně. Málokdo je nadšený, když mu drnčí telefon vteřinu poté, co v pondělí překročil práh kanceláře. Vyčkejte aspoň patnáct, ale lépe 30 minut.

Zdvořilost na prvním místě
Pravidla etikety nás nemají svazovat, ale naopak poskytovat svobodu. Když si je osvojíme, můžeme se v různých situacích věnovat příjemnější zábavě, než je přemýšlení nad tím, jestli jsme něco neřekli blbě. Neznamená to ale, že je máme dodržovat za každou cenu. Své chování vždy přizpůsobte situaci nebo člověku, se kterým se setkáte. Nic nezkazíte tím, když budete prostě zdvořilá.

Reklama