60be5b2070873cl.jpg
Foto: Shutterstock

Příroda je mocná a nabízí řadu způsobů, jak si upevnit mentální i fyzické zdraví. Necítíte-li se dobře a všechno na vás padá, často pomůže jen obyčejná procházka podvečerní krajinou. Zpěv ptáků, vůně lesa, měkké světlo zapadajícího slunce… to vše působí jako balzám na pocuchané nervy, inspirace, duševní regenerace i cesta k nalezení sebe sama. Ozdravné účinky má i strava založená na „čistých“ ingrediencích a k celkové pohodě umí pomoci také bylinky. Některé z nich jako by byly určeny přímo nám, ženám. Ty nejznámější si představíme.

„To, co vytvořila příroda, je vždycky lepší než to, co bylo vytvořeno uměle.“ Marcus Tullius Cicero, římský filosof, politik a spisovatel

Kontryhel obecný

Kontryhel je bylinka, kterou by měla znát každá žena. Její účinky jsou využívány po staletí a ani v době „chemické“ revoluce bychom jí neměly opovrhovat. Ve starověku byl kontryhel hojně využíván i jako jedna z ingrediencí elixíru mládí a byly mu přisuzovány také jiné – více či méně uvěřitelné – účinky. Jde o bylinku mírně nahořklé chuti, která pečuje zejména o ženské zdraví hned v několika životních etapách. Sáhnout po ní mohou jak mladé dívky, tak ženy v době kojení, stejně jako ty, které se potýkají s mnohdy nepříjemnými projevy klimakteria. Kontryhel lze užívat jako čaj, bylinné tablety nebo tinkturu.

Kontryhel upravuje menstruační cyklus a tlumí silné krvácení, podporuje léčbu zánětů, pomáhá při výtoku (formou sedavých koupelí), podporuje udržení plodu, posiluje vazivo dělohy, tlumí nepříjemné projevy klimaktéria a působí jako prevence děložních myomů.  

Ostružník maliník

Ostružník maliník, někdy také nazývaný maliník obecný, je další z řady „kouzelných“ ženských bylinek. Jde o vzrostlý nenáročný keř se sladkými plody a léčivými listy. Účinky maliníku znaly už generace žen před námi a doporučoval se nejen těm, které se snažily otěhotnět. Čaj z maliníkových listů má svěží jemnou chuť, lehce ovocnou vůni, a kromě pití jej můžete použít i jako pleťové tonikum.

Ostružník maliník tlumí křeče a optimalizuje menstruační cyklus, podporuje ženskou plodnost, pomáhá ke stažení dělohy po porodu a vyrovnává ženské hormony. Doporučuje se pít od 34. týdne těhotenství, protože pomáhá připravit dělohu na porod a ulehčit jej. Mimo jiné prospívá také pleti a upravuje zažívání.

Jetel luční

Také jetel luční (červený jetel) patří mezi výjimečné ženské bylinky. Mnozí jej považují za plevel, protože jde o běžně se vyskytující rostlinu našich zahrad a luk. Dlouhou dobu se bylina využívala jen jako zpestření bylinných čajových směsí, to však jen do doby, než byl zjištěn obsah látek podobných ženskému hormonu estrogenu. Řeč je o o fytoestrogenech, které do určité míry nahrazují zmíněný ženský hormon a vyvažují hormonální hladinu.  

Jetel luční mírní návaly horka a nepříjemné fyzické projevy během menopauzy, upravuje hormonální nerovnováhu, optimalizuje menstruační cyklus, působí proti řídnutí kostí a podporuje činnost oběhového a lymfatického systému.

Řebříček obecný

Řebříček je běžně rozšířená bylinka s jemnou vůní a nesporně pozitivními účinky zejména na ženské zdraví. Sbírá se nať i květy; ty jsou však účinnější. Čaj z řebříčku chutná lehce nahořkle a bylina se často přidává do nejrůznějších čajových směsí. Pít ho lze samozřejmě také samostatně. Kromě odvaru si můžete pořídit ještě tinkturu nebo bylinné kapsle.

Řebříček tiší bolestivou menstruaci a upravuje krvácení (pro zmírnění bolestivé menstruace se doporučuje pít 2 až 3 dny před jejím počátkem), usnadňuje klimakterium, mírní návaly horka, podporuje léčbu poševních výtoků a působí jako prevence vzniku děložních myomů. Působí močopudně, dezinfekčně a usnadňuje hojení ran.

Levandule lékařská

Modrofialová, silně aromatická bylina je často spojována s Francií, kde se pěstuje ve velkém. Levandulové květy jsou zdrojem tříslovin, silic a terpenů a využívají se jak v lidovém léčitelství, tak v kosmetice, gastronomii nebo jako voňavá součást bylinných polštářků. Název má původ v latinském slově lavare, což v překladu znamená mýti se; bylinka odpradávna bývala spojována právě s čistotou a vůní. Jejích ozdravných účinků můžete využívat formou čaje, tinktury nebo bylinných kapslí, připravit lze i pleťové tonikum nebo domácí mýdlo.

Levandulový olej ulevuje při menopauze a čaj tiší projevy zánětu močového měchýře. Inhalováním levandule zmírníte nachlazení. Bylinka má lehce sedativní účinky a pomáhá při nespavosti.

Smldinec chlupatý

Domovinou bylinky s půvabným českým názvem smldinec chlupatý je Střední a Jižní Amerika, kde jej původní obyvatelé (Mayové a Aztékové) často využívali jako tradiční léčivku. Rostlina obsahuje přírodní progesteron a harmonizuje hladinu ženského pohlavního hormonu estrogenu. Mimoto se řadí mezi spasmolytika – prostředky uvolňující křeče hladkého svalstva. Užívat jej lze ve formě čaje, bylinných kapslí nebo tinktury.

Smldinec chlupatý pomáhá odstraňovat potíže s předmenstruačním syndromem a zmírňuje projevy klimakteria. Mírní noční pocení, je protizánětlivý, tlumí křeče a působí jako prevence myomů a cyst.

Zdroj: Rady naší babičky, Reader’s Digest Výběr, kolektiv autorů, celostnimedicina

Čtěte také Pro zdraví nemusíte chodit daleko: Obyčejně neobyčejné české superpotraviny, které nahradí ty z dovozu

Reklama