Závidíte kamarádkám, jak jejich ratolesti usínají samy v pokojíčku, zatímco váš malý nespavec se noc co noc budí, nebo rovnou vyžaduje vaši nepřetržitou přítomnost? Pokud s tím chcete něco udělat, můžete vyzkoušet Estivillovu metodu usínání. Je ale třeba mít nervy ze železa a není pro každého.

Předem je třeba zdůraznit, že Estivillova metoda usínání je tak trochu kontroverzní. Zatímco někteří rodiče na ni nedají dopustit, jiní ji bez pardonu odsuzují jako příliš drastickou. Na vás je rozhodnout se, zda budete mít to srdce aplikovat takzvané „vyřvání“ i na vaše dítě. Nutno ale podotknout, že po několika dnech pláče, křiku, případně i zvracení a dalších způsobů, jak se vás bude potomek pokoušet udržet u sebe v pokoji, slaví 96 % rodičů úspěch. Jejich ratolest bez problému sama usíná a spí celou noc.

baby

Než s metodou začnete

  • Estivillovu metodu můžete použít na dítě nejdříve od 6 měsíců do zhruba 4 let věku. Pustit byste se do ní měli ideálně až v době, kdy přestáváte své dítě kojit.
  • Nikdy byste ji neměli praktikovat v době, kdy je vaše dítě nemocné, rostou mu zoubky, nebo jinak strádá. Pokud chcete mít skutečně alespoň trochu jistotu, není od věci poradit se s dětským lékařem.
  • Metodu praktikujte doma, ne v cizím prostředí. Takže byste se neměli v nejbližším týdnu, dvou nikam chystat.
  • Seznamte s navykáním na spánkový režim celou rodinu. Dodržovat stanovené podmínky musí všichni, bez výjimky. Takže i babičky a dědečkové, alespoň v počátku.
  • Musíte si být skutečně jistí, že do toho chcete jít, a máte na to odvahu. Nemá cenu dělat něco napůl, tady to platí dvojnásob.
  • Dítě musí znát rozdíl ve spánku přes den a v noci. Jde do postýlky po obědě? Nezatahujte žaluzie a nenechávejte je v absolutním tichu.
  • Zajistěte všechny podmínky pro kvalitní spánek jako je teplota kolem 20 stupňů Celsia, tma, ticho…

Začínáme – jak na to?

Jestliže máte naučit dítě správnému spánkovému režimu, nezapomínejte na co nejpevněji stanovený večerní harmonogram. Ukládejte je každý den ve stejný čas a nezapomínejte ani na pravidelné rituály, kterým může být například koupání. Dítě tak pochopí, že se blíží čas usínání.

baby

Aby se cítilo v bezpečí, naučte ho usínat s nějakým talismanem. Ať už je to plyšák, dudlík, plenka…

  1. Když dítě uložíte do postýlky, je na čase zklidnit ho. Má rádo ukolébavky, nebo čtení pohádek? Tak do toho!
  2. A je to tu. Máte půl minuty na to, abyste vlídným, ale rozhodným hlasem dítěti sdělili, že je nejvyšší čas spinkat. Můžete mu vysvětlit, proč ho necháváte o samotě, že s ním budou spinkat jeho hračky a podobně. Důležité je, aby dítě pochopilo, že se na ně nezlobíte, a samostatný spánek není trestem. Pak odejděte.
  3. Na řadu přijde pláč a nářek, který se bude s velkou pravděpodobností stupňovat. Vy ale nesmíte ustoupit. Eduard Estivill proto sestavil časový plán.

První den:
Po prvním odchodu počkáte pouhou jednu minutu, než vstoupíte zpět do pokojíčku a zopakujete svou půlminutovou vysvětlující, láskyplnou, ale rozhodnou řeč. Ovšem pozor, žádné hlazení, pusinkování a podobně! Dítěte se nedotýkejte, pouze promluvte a zase odejděte.

Podruhé, pokud bude dítě dále protestovat, vstupte do pokojíčku až po třech minutách a postupujte úplně stejně.

Před třetím a každým dalším příchodem, je-li třeba, vyčkejte už celých pět minut. S každým dalším dnem se budou časové intervaly prodlužovat.

Další dny:

2. den – první čekání 2 min, druhé 5 min, každé další 8 min

3. den – první čekání 3 min, druhé 7 min, každé další 11 min

4. den – první čekání 4 min, druhé 9 min, každé další 14 min

5. den – první čekání 5 min, druhé 11 min, každé další 17 min

6. den a další – první čekání 6 min, druhé 13 min, každé další 20 min

Není to pro každého

Je možné, že zrovna na vaše dítko tato metoda nezafunguje. Může patřit mezi ona čtyři rezistentní procenta. Proto zvažte, jak dlouho budete v případě neúspěchu s pokusy pokračovat. A zvažte i to, zda se do toho vůbec chcete pouštět. Ne každá cesta, která nakonec přinese kýžené ovoce, totiž musí být správná.

Někteří rodiče i odborníci metodu „vyřvání“ odsuzují. Pokládají ji za příliš drastickou a poukazují na možné neblahé důsledky do budoucna. I když není prokázáno, že by mohla mít na děti negativní vliv, není to ani vyloučeno. A tak odpůrci Estivillovy metody poukazují na to, že děti jsou vystrašené ze samoty a tmy, stresované, ztrácejí důvěru v rodiče a končí rezignací, se zlomenou dušičkou, aniž by se vyřešila samotná podstata problému se spaním.

Na čí straně je pravda, to už musí posoudit každý rodič sám podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Chcete vědět o Estivillově metodě více? Přečtěte si jeho knihu Dětská nespavost.

Čtěte také:

Reklama