Zamlží se vám vaše brýle při přechodu z venku do místnosti? Rozčiluje vás voda na vašich brýlových sklech, když prší? Máte snad otisky prstů vašich malých dětí uprostřed vašich brýlových skel? Upadly vám již někdy brýle během sportování? …Pravděpodobně patříte mezi ty lidi, kteří ještě nemají zkušenost s nošením kontaktních čoček. Přitom počet lidí, kteří by se těch nepříjemných chvilek s brýlemi rádi zbavili, je stále velký. Pojďme si připomenout pár informací o tom, co vám může nošení kontaktních čoček nabídnout a co celý proces tzv. aplikace čoček obnáší :

 

Fungují čočky stejně jako brýle?

Kontaktní čočky jsou rovnocennou alternativou brýlí. Dá se říci, že v dnešní době se dá pomocí kontaktních čoček korigovat jakákoliv běžná oční vada, ať už to je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus (nerovnoměrné zakřivení rohovky oka) nebo presbyopie (potřeba brýlí na vidění do blízka). Dokonce lze nabídnout i alternativu zvýraznění či změny barvy očí.

 

Jak si čočky pořídit?

Rozhodně nemusíte kupovat „zajíce v pytli". Čočky si před zakoupením můžete nejprve vyzkoušet. Většina výrobců kontaktních čoček dnes poskytuje zájemcům o čočky tzv. zkušební – diagnostické čočky. Tento jeden pár čoček zdarma slouží především k tomu, aby kontaktolog (lékař nebo optometrista) posoudil vhodnost daného typu čoček pro oko.

 

Vyzkoušení kontaktních čoček je spojeno s odborným úkonem zvaným „aplikační proces“. Tato procedura obsahuje speciální oční vyšetření povrchu oka, vyšetření očních víček a kvality slzného filmu a v neposlední řadě také změření dioptrické vady oka. Po vyšetření následuje nasazení čoček na oko, posouzení „sednutí“ čočky na oko a dále zácvik manipulace s čočkami a jejich čištění. Zatímco zkušební čočky dostane klient zdarma, za proces vyšetření a aplikace, který trvá většinou celou hodinu, zaplatí klient od 500 do 1000 Kč v závislosti na druhu korekce a manuální šikovnosti klienta.

 

V každém případě však zapomeňte na myšlenku – pořídím si čočky přes internet! Zde se nejedná jen o doporučení, ale o důrazné varování. Čočky jsou prostředkem zdravotnické techniky, aplikují se přímo na povrch oka, a proto musí být první aplikace pod dozorem odborníka, abyste si oči nepoškodili.

 

Jak dlouho se nosí?

 

Když už jsme si pověděli, na co čočky slouží, co je součástí vyšetření a aplikace, musíme též stručně zmínit rozdělení jednotlivých typů čoček a systému jejich výměny. Zde je důležité připomenout fakt, že u čoček platí pravidlo: „Čím kratší dobu klient používá jeden pár čoček, tím je to bezpečnější, zdravější a komfortnější pro samotného klienta.

 

V tomto světle se jeví jako nejoptimálnější systém jednodenních čoček, které se nosí pouze jeden den a pak se vyhodí. Tento systém je nejvhodnější pro příležitostné nošení (dovolená, kultura...atd.) a je téměř nezbytnou pomůckou pro sportovce. Pro každodenní nošení čoček se v současnosti používají 14denní a nebo měsíční systém výměny. Oční specialista dá každému klientovi na výběr ze všech 3 systémů výměny a na základě očního vyšetření doporučí nejvhodnější typ čočky i výměny. Pokud jde o cenové porovnání systémů, lze říci, že mezi nimi (pokud se však jednodenní čočky používají opravdu jen příležitostně do cca 3 dnů za týden) není propastný rozdíl.

 

Vždy je však dobré mít na paměti ono speciální pravidlo o kontaktních čočkách „Čím kratší doba používání 1 páru čoček, tím bezpečněji a komfortněji budete čočky nosit po zbytek života.“

 

Neváhejte a pojďte si je vyzkoušet ještě dnes!

Reklama