Šachový kůňI zvíře může mít vztah ke královské hře jako jsou šachy. Důkazem toho je nadaný kůň z japonské vesnice na severu Honšú. Celkem lehce totiž porazil při šachové partii počítač.

 

Pro pana Okagiho začal den jako každý jiný. Po probuzení se rozhodl, že sehraje partii šachu na počítači s virtuálním Garry Kasparovem, kterého se mu zatím nepodařilo porazit. A protože rád pobývá na čerstvém vzduchu, postavil si stolek s laptopem na zahradě svého domu, kde spásal trávu i jeho mongolský stepní kůň.

 

„Hrál jsem s Kasparovem vyrovnanou partii asi tři hodiny,“ vzpomíná Okagi. „Všechno nasvědčovalo tomu, že se mi podaří uhrát nejméně pat, ale výhru jsem měl také nadosah.“ Po celou dobu hry se domestikovaný lichokopytník o partii živě zajímal, což prý nebylo nic neobvyklého. „Ještě jako hříbě se vždycky rád díval, když jsem s vnukem hrál šachy, a zůstalo mu to také, když hraji s počítačem. I proto jsem ho pojmenoval Bobby Fischer.“Zničený laptop

 

V osudový den, kdy měl pan Osagi před sebou jen několik tahů ke konečnému vítězství, přihnal se z ničeho nic Bobby a počítač se stolkem porazil na ozdobný balvan, a tím ho zničil. „Měl jsem svou první vítěznou partii po deseti letech na dosah a zradil mě vlastní kůň. Nedokážu si to do dneška vysvětlit.

 

„Bobby měl šachy rád jako já, tak proč mi vítězství nepřál?“ ptá se sám sebe pan Osagi. Díky trpké zkušenosti nakonec koně prodal a v současnosti se pokouší na Kasparova vyzrát znovu.

 

 

 

Hrajete šachy? Už jste někdy nad Garry Kasparovem zvítězili? Jak by skončil kůň Bobby Fischer, kdyby vám překazil vítěznou partii?

 

Reklama