Jak si vysvětlujete takový zájem o léčivé konopí v kosmetice? Roste stále? 
Konopí seté (Cannabis sativa) je jednoletá dvoudomá rostlina z čeledi konopovitých (nejbližším příbuzným je chmel otáčivý). Rostlina původem ze střední Asie se postupně rozšířila do celého světa. Konopí patří mezi prastaré kulturní plodiny se širokým spektrem využití. Lidé ho využívali jako krmivo pro domácí zvířata, ze stonků získávali pevná vlákna. Konopné potraviny patřily do běžného jídelníčku.
Konopí jako olejná a přadná rostlina má mnoholetou tradici. Současné moderní technologie posouvají hranice jeho využití. Konopné stavební materiály vykazují vynikající užitné parametry navíc s minimální ekologickou zátěží. Konopné plasty lze využít při výrobě elektroniky, sportovních potřeb, nábytku, ale i v automobilovém nebo leteckém průmyslu. Moderní konopné potraviny právem patří do kategorie tzv. super potravin. Konopný olej je zároveň ceněnou farmaceutickou a kosmetickou surovinou tzv. zeleným zlatem. Samostatnou kapitolu představuje použití konopí jako léčiva. První písemné záznamy o vynikajících léčebných účincích konopí pochází už z 3. tisíciletí př. n. l. 
Ve dvacátém stolení získalo konopí špatnou pověst a nyní ve stolení 21 probíhá skutečná renesance této odpradávna využívané rostliny. Tahounem využit konopí je Severní Amerika, což je paradox. Třeba Spojené státy, kde bylo konopí nejvíce stigmatizováno, jsou momentálně společně s Kanadou hlavním tahounem konopného byznysu. Naše společnost Annabis aktuálně vyváží své přípravky pod naší značkou do 20 ti zemí z nichž ve 13 ti zemích máme s partnery otevřenou pobočku.

shutterstock-716350084.jpg

Mnoho lidí se možná trochu bojí obsahu THC v produktech. Můžete, prosím, vysvětlit, jaký je rozdíl mezi konopím a léčivým konopím?
Je to poměrně jednoduché. Konopí, někdy označované také jako technické konopí má nízký obsah psychoaktivního kanabionidu THC, dle norem EU max. 0,2 %. Toto konopí nepodléhá regulaci. Oproti tomu Léčivé konopí má vysoký obsah kanabionidů, především THC a regulaci podléhá. Je možné ho k léčbě využít pouze na základě lékařského předpisu.
Naše poslečnost je již od roku 2014 držitelem povolení k zacházení s Konopím pro lékařské využití. Dovážíme do České republiky Léčivé konopí na předpis, které je vhodné pro závažné diagnózy. Pro pacienty je nejvhodnější se obrátit pro radu na neziskovou organizaci KOPAC – Pacientský spolek pro léčbu konopím, kdy mu poskytnou nejpřesnější informace. Seznam lékařů a diagnóz naleznete na jejich stránkách.
V minulosti byl problém, kde získat kvalitní surovinu za rozumnou cenu. V současnosti realizujeme dovoz z Kanady a cena se již o cca 1/3 nižší než byla v minulosti. Během tohoto jara očekáváme na základě dohod s našimi dodavateli další výraznou slevu pro české pacienty. Není pro nás zásadní, zdali pacientům konopí dodá naše firma či jiný subjekt. Důležité je, že tato možnost v České republice je. Jsem rád, že je zde tato možnost a je třeba říci, že patříme mezi hrstku národů, kteří mohou využít i tuto léčbu.

shutterstock-465208175.jpg

Komu byste přípravky s konopím doporučili?
Přípravky s konopím bych doporučil téměř každému. Není to o sociální nebo věkové skupině, ale spíše o problémech, se kterými se kdo potýká.
Konopná kosmetika obsahuje konopný olej, který se získává lisováním ze semen konopí. Dále naše přípravky obsahují dva typy konopných extraktů. A právě tyto konopné složky a konopný olej mají v naší kosmetice a přípravcích zásadní význam. Obsahují esenciální mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo nezbytné. Jsou to především omega 6 a omega 3 mastné kyseliny, cenné aminokyseliny, vitamíny A, B1, B2, B6, C a E a řadu dalších látek. Celosvětově probíhá řada výzkumů se zaměřením na účinky konopí. Je tak možné mluvit o účincích protizánětlivých, hojivých, antibakteriálních a antivirálních. Konopí pomáhá nejen v případě vážných nemocí, ale je prospěšné také při lokální aplikaci, kdy přináší úlevu i při běžných zdravotních problémech. Zvláště dobře se osvědčuje při kožních problémech a při problémech pohybového aparátu.
V našem portfoliu máme aktuálně 25 produktů - řadu zaměřenou na pohyb a bolest, další produkty specializující se na běžné problémy, jako například křečové žíly, hemoroidy a podobně, řadu bioaktivní kosmetiky, nově máme koupelnovou kosmetiku a řadu pro děti a kojence ve standardu Přírodní kosmetiky. Zázrakem je gel Arthrocann, který se téměř okamžitě stal díky své oblíbenosti našim produktem číslo 1. Kdybych si mohl přivlastnit nějaké zásluhy na tomhle výrobku, hned bych to udělal, ale stojí za tím nesmírná práce našich vývojářů Prof. Doležala a Ing. Konečného.

Mohu produkty s konopím mazat i děti?
Ano, kosmetické přípravky s konopím mohou využívat i děti. Naše společnost je zaměřena nejen na vývoj a výrobu přípravků pro dospělé, ale také na přípravky pro děti i kojence. V současnosti máme v nabídce 12 přípravků určených i pro děti do 3 let. Především se jedná masti na opruzeniny a přípravky napomáhající řešit kožní problémy, dále také o úspěšnou koupelnovou řadu. S těmito produkty slavíme velký úspěch a jsou velmi populární i proto, že většina z nich je v BIO kvalitě, nebo v kvalitě přírodní kosmetiky. Rodiče jsou si již vědomi toho, že zejména u těch nejmenších je důležité vědět z čeho je produkt vyroben. 

Lze se konopnými produkty mazat pravidelně nebo jsou lepší jen nárazově podle toho, jaké potíže nás trápí?
Toto je individuální a dosti důležité, je také jaké problémy Vás trápí. U kožních problémů někteří uživatelé kombinují konopné produkty i s jinými přípravky v rámci tzv. Rotační terapie. U našich nejprodejnějších produktů na podporu pohybového aparátu zákazníci zpravidla užívají i doplňky stavy (Arthrocann Collagen).

Související téma:

Reklama