top-gun-do-textu.jpgFoto: Profimedia

Pete „Maverick“ Mitchell k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře.

Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Impossible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jinou obtížnou soukromou misi… Tak hovoří oficiální anotace na webu Československé filmové databáze. Co zajímavosti ze zákulisí možná mnoho z nás neví?

  • Tom Cruise si ještě před natáčením určil několik podmínek. Tou první bylo, že si ve snímku opět musí zahrát Wall Kilmer, který byl hvězdou prvního filmu Top Gun. Ovšem Kilmer prodělal v roce 2014 operaci hlasivek proto byl pro Top Gun: Maverick jeho hlas vytvořený pomocí umělé inteligence.
  • Druhou podmínkou Toma Cruise bylo, že v leteckých scénách bude použito skutečné letadlo. To se tvůrcům podařilo splnit až na model F-14 Tomcat, který byl v roce 2006 kompletně vyřazený z provozu. Proto musely být tyto stíhačky ve filmu vytvořeny počítačově.
  • Film má i malou, ale významnou českou stopu. Na výcviku herců se totiž podílely české proudové cvičné letouny Aero L-39 Albatros, vyrobené v AERO Vodochody.
  • Ve filmu zazní píseň „Who Are You“ od The Who, která se proslavila jako znělka seriálu Kriminálka Las Vegas. Zmíněný seriál i tento film totiž produkoval Jerry Bruckheimer.
  • Letadlo z období druhé světové války B-51 Mustang, které bylo při natáčení také využíváno, je osobním majetkem Toma Cruise.
  • Režisér Tony Scott připravoval tento film jako svůj další režisérský počin. Bohužel ale den předtím, než se měl ohledně tohoto projektu setkat s Tomem Cruisem, spáchal sebevraždu. Proto je mu celý snímek věnovaný.
  • Při konkurzu na Gusova syna se finalisté museli sejít přímo u Toma Cruise doma a ten s nimi následně udělal osobní pohovor a vybral toho správného.

Zdroj: Československá filmová databáze, Youtube kanál: Steak - 20 FAKTŮ - TOP GUN: MAVERICK, ČSFD: Filmfan 24Cinema art