Vzpomínám, jak v době mého dětství každý něco sbíral. Někdo známky, jiný pohledy, další obaly od žvýkaček nebo třeba samolepky. Byla to tehdy móda. Zpravidla se s věkem naše pozornost obrací k jiným potřebám než k přepočítávání škatulek od zápalek…

Někdo se ovšem hromaděním nějakých předmětů začne zabývat teprve ve zralém věku. Mně například učarovaly různé staré formy na bábovky a jiné moučníky, moje dcera Míša sbírá zase sošky sov. Je to ale jen záliba.

Koníček, kolíček, olůvko, kolečko

oMůj první manžel „Bandaska“ měl zvláštní schopnost vždy na něčem „uletět“. Jednou se ráno probudil s tím, že se začne zabývat rybolovem. Inu, proč ne?

Nakoupil si formy na různé velikosti rybářských olůvek a celé večery soustředěně lil olovo. Na ryby nešel ani jednou, a to ani ve chvíli, kdy množství olova v našem bytě daleko překročilo potřeby celého rybářského svazu v ČR na deset let.

„Ty bláho, tohle vidět Quasimodo, tak závistivě sliní,“ povídám mu, když jsem se přes olovo propracovala do obýváku. „A co rybka, nebyla by?“ pokračuji jedovatě. Reagoval nevraživě.

Když měl už víc olůvek než všichni rybáři na světě, vyhodnotil, že se mu lovit ryby vlastně vůbec nechce, sbírku olůvek rozdal a svou pozornost obrátil na modely letadýlek.

Týdně několik krabic se skládačkami, všude maličká kolečka, nálepky, křídla, podvozky a smrad z lepidla.

Každý večer mě pohlcen svou novou sběratelskou vášní zásoboval litaniemi o tom kterém modelu, zda se používal ve druhé, první či jiných válkách, kdo na něm létal, jak skončil, technické parametry, manévrovací možnosti, výrobci... Uvažovala jsem, že vražda leckdy není až tak nemorální...

lZachránila mě malá Pavlína. Ve svém batolecím věku neměla pro jeho koníčka pražádné pochopení. Cupkajíc po bytě úspěšně pohltila desítky koleček, rozšlapala množství křídel a pečlivě rozžvýkala něco podvozků.

„To dítě mi sežralo kus amerického stíhače F4U Corsair RTF DX5e, svou zabijáckou bačkůrkou rozdrtilo Messerschmitt Bf 109 G a sežvejkalo krásný kokpit Mustangu Flying Legends ARF ! Je to malý vrah mých idejí,“ pravil odevzdaně a následně své chlouby jednu po druhé poslal z pátého patra vzduchem.

Poté se ještě nějakou dobu věnoval výrobě kořenek z dřevěných kolíčků. Chudák tchyně. Poté, co jí díky Bandaskově „nákupu“ na balkoně odplachtilo několik várek prádla do Ďáblického lesa, obratem počala kupovat kolíčky plastové.

Voňavý diplom

pNe každého jeho záliba opustí s příchodem dospělosti a ne každý prožívá svého koníčka jako několikatýdenní náraz splašeného oře jako Bandaska.

Jsou mezi námi i tací, kdo své sbírání berou naprosto vážně a věnují mu roky svého života.

A o těchto lidech jsem si povídala s předsedou Klubu sběratelů kuriozit, panem Ladislavem Liklerem.

Byl to právě on, kdo mi dochotně poskytl některé kontakty, které by vás mohly zaujmout.

„Mé sbírání je krásně voňavé, ale zároveň osamělé sbírání. V Klubu sběratelů kuriozit, jehož jsem členkou, jsou totiž pouze 4 sběratelky miniatur parfémů. Určitě jsou i jiní, neorganizovaní sběratelé, ale o těch se dozvíte jen velmi zřídka.

Sbírám dámské i pánské vůně. Je škoda, že tak nádherný a vzrušující sběratelský obor je u nás tak málo populární a ženami sběratelkami je opomíjen. Ve světě se prý věnuje sbírání flakonků více než 50 000 lidí a překvapivě 80 % z nich tvoří muži,“ říká paní Marie Prokšová, která má ve své sbírce již úctyhodných 2 800 kousků a je dokonce hrdou držitelkou diplomu za svého voňavého koníčka.

Na záhonky není místo

Pan František Daněk už od svých deseti let sbírá elektrické izolátory a bleskojistky. Ze své sbírky vybudoval ve Dvořišti na Pelhřimovsku i originální muzeum.

Jeho sbírka čítá úctyhodných 5800 různých izolátorů a více než 700 bleskojistek. Tímto svým koníčkem se stal pan Daněk majitelem nevětší sbírky svého druhu v Evropě! Na parcele starého romantického mlýna tak asi na záhonky s rebarborou už místo nebude.

Rumový král

Už přes třicet let sbírá pan Petr Hloušek z Prahy etikety z lahví rumů. Ve své sbírce má tento sympaťák nálepky z 98 zemí a u něj doma na policích stojí 300 lahví naplněných nejrůznějšími druhy rumu. Vzácnou kolekci navíc doplňují i etikety z rumových padělků!

„Jak to začalo? Se svými kolegy jsme rum popíjeli v práci a nálepky z prázdných lahví jsem si schovával. Pořádně jsem se do toho ale dal až díky internetu. Sběratelství je hlavně detektivní práce a technika mi pomáhá. Mám etikety z přelomu 19. a 20. století i ty současné z celého světa.  Mohu se pochlubit i rumem z Japonska,“ říká sběratel.

Nesek jsem pexesem

U pana Petra Mičánka není pro pexesa kam plivnout. Napočítal jich přes 700. Díky tomu byl zapsán mezi české rekordmany.

„Původně jsem je měl v krabici od bot, teď už pexesa zaplnila pět speciálně vyrobených krabic,“ říká rekordman a dodává: „Nedá se to zastavit, je to jako rozjetý vlak. Tak o tom byste si s Bandaskou mohli vyprávět. To je pravda.

Nesem vám noviny!

noJedna z neunikátnějších sbírek se nachází v malém bytě pana Miroslava Karáska z Kroměříže. Za téměř 20 let nasbíral rovných 167 výtisků novin z celého světa.

„Všechno to začalo v roce 1988, kdy mi jeden známý přivezl ukázat noviny z Ghany. Následoval další kamarád, který dodal deník z tehdejší Jugoslávie. No a já si řekl, že by mohla vzniknout sbírka, jakou nikdo nemá,“ vzpomíná muž. „Je za tím spousta usilovné práce, třeba korespondence s velvyslanectvími spousty zemí. Každý výtisk je vlastně jeden malý příběh. V době internetu se mi daří daleko lépe, korespondence je jednodušší a lidé o mé sbírce už vědí,“ říká. „Teď pasu po výtiscích z Dominikánské republiky, Baham a dalších exotických zemí,“ dodal.

Je 200 oficiálně uznaných států světa. Pokud nějaké nepřibudou, mohl by se pan Karásek stát majitelem jediné kompletní sbírky. To by bylo určitě pro zapáleného sběratele něco jako nirvána.

Našli bychom ještě bezpočet sběratelů nejrůznějších kuriozit a zajímavostí.

Existují lidé, kteří jsou například schopni hromadit lebky, tanky, digitální baterie, hřebeny, dokonce i přezky z pásků nebo špejle od nanuků. Vedle toho jsou známí motýli jen fádní zálibou. A to jsme vynechali zaryté fetišisty!

Máte ve svém okolí nějakého zajímavého sběratele? Sbírali jste nebo sbíráte něco?

Reklama