Česko je zemí sběratelů. Aktivně se u nás této oblasti, ať už jako koníčku, nebo investiční příležitosti, věnují desetitisíce lidí, rok 2016 byl pro ně co do obratu aukcí dokonce rekordní. Statisíce zájemců o sběratelství eviduje i databáze našeho největšího obchodního portálu Aukro.cz. Sekci věnovanou sběratelským předmětům má v Aukru na starosti Pavel Krejčíř, sám nadšený sběratel pohlednic a artefaktů souvisejících se Zlínem a firmou Baťa.

Česko země sběratelů

Organizovaných sběratelů jsou podle Pavla Krejčíře, specialisty sekce Sběratelství na serveru Aukro.cz a aktivního sběratele, v Česku tisíce, možná i desítky tisíc. Členská základna každého z oborů je ovšem různě široká. Z největších klubů je možné jmenovat např. Svaz českých filatelistů, Českou numismatickou společnost či Klub sběratelů kuriozit. Největší zájem je u nás tradičně o filatelii, numismatiku, vojenské artefakty, modelářství či umění.

koníček

„Z předmětů, které se na Aukru prodají v rámci aukcí, tvoří sběratelské kousky desítky procent. Když posíláme e-mail na zájemce o sběratelství, jde o stovky tisíc uživatelů našeho serveru. To jsou ale samozřejmě lidé, kteří se mohou zajímat pouze o nějakou konkrétní kuriozitu, shání něco z nostalgie, nebo jim jde o designovou starou věc. Nemusí to být ti opravdu aktivní a zapálení sběratelé,” říká Pavel Krejčíř.

„Před pár lety zažívala obrovský boom filokartie, tedy sběratelství pohlednic, což se promítalo i do jejich cen. Dnes už to není tak žhavé, v poslední době lze zaznamenat zase vlnu zájmu o staré hračky,” dodává Krejčíř.

Rok 2016 byl pro české sběratele rekordním, statisícové položky jsou k nalezení i na Aukru

V loňském roce se obrat tuzemských aukcí sběratelských předmětů poprvé přehoupl přes jednu miliardu korun. Celková částka, kterou táhnou především aukce obrazů, se podle serveru Artplus vyšplhala na 1,257 miliardy Kč, o 331 milionů korun více než v roce předcházejícím. Vůbec nejdražším vydraženým předmětem roku 2016 byl obraz Františka Kupky Série C I. (Protihodnoty), který se prodal za 62 milionů korun.

koníček

Položky, jejichž cena se vyšplhá na statisíce korun, byly ale v uplynulých letech k nalezení i přímo na Aukru. Vůbec nejdražší položkou - prodanou za 910 tisíc korun - byl zlatý dukát Ferdinanda II. z roku 1633. Kromě mincí je v desítce nejhodnotnějších předmětů možné najít například komplet knih Karla Maye, hodinky, drahokam, šavle patřící k prvorepublikové parádní uniformě nebo dokonce unikátní pivní lahev.

„Sběratelská sekce na Aukru přitahuje jak tradiční drobné sběratele, kteří zde mohou na jednom místě snadno porovnat stejné položky a vybrat si tu, jejíž stav a cena jim přijde odpovídající, tak sběratele, kteří hledají hodnotnější unikátní položky. Zpravidla se totiž jedná o ověřené kousky mající atest od znalce v oboru,” dodává Krejčíř.

koníček

První fází je hromadění, pak začíná práce, říká správce sekce Sběratelství

Jak se vůbec člověk dostane ke správě sekce sběratelství na největším českém obchodním portálu? „Jako snad každý kluk jsem i já měl svou sbírku známek, mincí, zápalek a spousty dalších věcí. Byly to ale takové dětské sbírky, systematičtěji jsem se sběratelstvím začal zabývat až později, po dvacítce,” popisuje Pavel Krejčíř.

„Alba známek, které jsem sbíral jako kluk, ještě někde mám. Bavila mne příroda, takže jsem se tematicky zaměřil na faunu. K pohlednicím jsem se dostal ve chvíli, kdy jsem sám začal pracovat v antikvariátu. Dnes tvoří stěžejní část mé sbírky, ale zajímá mne vše kolem Zlína nebo rodiny Baťů,” dodává člen Aukro týmu.

„Těžko říci, jak vypadá ten pravý český sběratel. Každopádně většina z nich se záhy po objevení svého koníčka dostane z fáze prostého hromadění a přehoupne se do fáze, kdy začne na své sbírce pracovat, katalogizovat ji a získávat informace, které s oblastí jeho zájmu souvisí. Zasazuje si vše do historických souvislostí,” pokračuje Krejčíř.

koníček

Sběratelství je koníček jako každý jiný, seznámíte se díky němu s řadou zajímavých lidí a dozvíte se to, co byste jinak možná nikdy nezjistili. „Sběratelství mi přineslo určitě řadu nových přátel. Osobně sice nejsem nijak organizován, ale existují různé kluby či spolky sběratelů. Tam se sběratelé setkávají pravidelně, zpravidla jednou za týden či za měsíc. Nejčastěji se pak potkávají na burzách, jejichž termíny lze najít na internetu,” říká člověk, který se s českými i zahraničními sběrateli - alespoň online - potkává prakticky denně.

A jak vůbec vypadá budoucnost českého sběratelství? „Sběratelství se, asi stejně jako ostatní zájmové činnosti, potýká s nedostatkem mladé krve. Zdědit sbírku a pokračovat v jejím budování se už dnes bohužel moc nenosí. Většinou tedy končí rozprodáním po částech,” zakončil Pavel Krejčíř.

Aukro.cz

Aukro.cz vzniklo ve Zlíně v srpnu 2003 jako první obchodní portál v Česku, který podporoval aukce i prodej a nákup za pevné ceny. Dnes patří mezi nejnavštěvovanější komerční stránky v ČR, za rok se na něm prodá přes 12 milionů položek, tedy přes 23 položek každou minutu. Mezi lety 2011 a 2016 bylo Aukro součástí Allegro Group, poté se vrátilo do rukou českých investorů – svého zakladatele Václava Lišky a společností Agora Development a BDO Advisory.

Reklama