5f5b35479a872obrazek.png
Foto: Shutterstock

První práce!

5f5b35a8a5933obrazek.pngPo skončení školy čeká na mladé lidi jeden z nejdůležitějších úkolů, a to najít si práci. Možná nebude úplně první, protože již během studií měli příležitost pracovat a vyzkoušet si brigády. Někdo měl ale náročné studium nebo koníček a na brigády neměl příliš času.
 
Brigáda při studiích také určitě pomohla mladému člověku lépe se seznámit s cenou na trhu práce a jak o ní vyjednávat. Mnozí se díky tomu také naučili, jak hospodařit s vydělanými penězi. Vyzkoušeli, co si s nimi počít, zda je šetřit na něco dražšího, utratit za návštěvy restaurací, kaváren, kin a další zábavu nebo přispět rodičům na hodnotnější dárek nebo na dovolenou.
 
První výplaty často představují do té doby nezažitý přísun peněz, tedy i příležitost naučit se s penězi hospodařit a odkládat si v tuto chvíli ještě relativně snadno postradatelnou část příjmů. Za pár let se bude hodit ať už pro hypotéku, nebo jako pravidelné spoření na horší časy či stáří.

 Jak vysoký plat?

5f5b35b449104obrazek.pngPři hledání práce vyvstane jedna ze zásadních otázek, jak vysoký má být první plat? Má se odvíjet od toho, co člověk umí, co může nabídnout, nebo je dobré si předem spočítat, jaké budou měsíční náklady? A jak se dá zjistit aktuální cena na trhu práce?
 
Informace se mohou získat jednak od rodičů, příbuzných, kamarádů a známých, pokud budou ochotni bavit se o svých příjmech. Dalším zdrojem mohou být samotné nabídky firem a jejich inzeráty. Pro srovnání se bude hodit i poslední příjem z brigády. Na internetu také existují různé porovnávací dotazníky, které mohou pomoci v orientaci, kolik vydělávají lidé ve stejném oboru, profesi nebo regionu.

První dospělý účet!

5f5b35c9226adobrazek.pngDalším důležitým krokem bude, jak se správně postarat o vydělané peníze a spravovat výdaje. Většina z dospívajících již nějaký studentský účet má založený, jeho výhody často s dosažením určitého věku zanikají.
 
„Studentský účet, který dítěti kdysi zřídili rodiče, možná nebude splňovat všechny jeho nové nároky a požadavky. Pokud klient nedoloží, že pokračuje ve studiu nebo pokud překročil stanovenou věkovou hranici, může být vedení některých studentských účtů nově zpoplatněno.  Je proto dobré se podívat na aktuální nabídku běžných účtů na trhu a zvolit takový, který nejvíce vyhovuje současným potřebám daného klienta. Kvůli novému účtu nemusí klient ani chodit do pobočky banky, účet si založí za pár minut online třeba i v mobilní aplikaci,“ říká Jana Pokorná, tisková mluvčí Air Bank.
 
Pro někoho bude důležité, že do své banky nemusí nikdy zavítat, vše vyřídí online nebo pomocí aplikace, pro někoho je na prvním místě výše poplatků nebo poplatky za výběry z bankomatů, někdy jsou důležité doplňkové služby, např. kreditní karta zdarma nebo pojištění do zahraničí spojené s kartou.

První bydlení!

5f5b35d31e82aobrazek.pngBydlení je další klíčové téma spojené s dospělým životem. Jednou z variant může být bydlení u rodičů, ale i v tomto případě by si rodiče měli nárokovat část nájmu, protože i jejich byt je něco stojí.  
 
Pokud se mladý člověk rozhodne pro nájemní bydlení, je zde několik variant, může si najít menší byt, na který finančně stačí, nebo sdílet byt s více ložnicemi pro více nájemníků. Každému vyhovuje jiná možnost.
 
Hypotéka asi ještě nebude na pořadu dne, ale není od věci si začít sledovat trh, pokud se do budoucna s touto možností počítá. Ideální je začít již v této době s tříděním informací, jak se pohybují ceny bytů v žádané lokalitě a také zjišťováním podmínek bank pro poskytnutí úvěru.

První půjčka!

5f5b35dced3e9obrazek.pngNa trhu existuje velké množství nabídek úvěrů. Nejprve je nutné se zamyslet nad tím, jaké věci jsou zbytné, jaké nezbytné, na co si tedy je nevyhnutelné vzít úvěr a na co se dá ušetřit.
 
„Pokud se klient rozhodne, že si vezme půjčku, měl by si ji brát především na věci, u kterých je doba užívání delší, než je doba splatnosti. Důležité je také sledovat všechny náklady spojené s půjčkou, především celkový přeplatek. Podle něho si klient velmi jednoduše srovná nabídky od různých společností a vybere tu pro něj cenově nejvýhodnější,“ říká Jana Pokorná z Air Bank.  
Banky nabízí svým klientům kreditní karty, kontokorent a další půjčky. Při rozhodování si člověk musí ujasnit účel úvěru, zda bude sloužit ke krátkodobému pokrytí negativního cashflow nebo k jednorázovému nákupu potřebné věci. Někteří poskytovatelé nabízejí sjednání půjčky i přes mobilní aplikaci.
 
Mladým lidem se také může snížit životní úroveň, když opustí zajištěnou domácnost, kterou sdíleli s rodiči. Najednou bydlí v menším bytě, nemohou jet na drahou dovolenou a nekoupí si hned nejnovější model telefonu. Prozíravější je raději přizpůsobit svůj životní styl nově vzniklé situaci než se nesmyslně zadlužovat, aby si úroveň udržel. Řadě lidem ale životní úroveň poroste, najdou slušně placené zaměstnání, které jim skokově zvýší jejich příjmy. I v tomto případě to musí brát s rozvahou a zkusit si každý měsíc odkládat určitou částku stranou.

Spoření a investice

5f5b35ebefd24obrazek.pngNení také od věci stanovit si dlouhodobé cíle, na co naspořit. Např. bydlení, automobil, studium pro děti, i když ještě žádné nejsou. Každý rok se podívat na exotickou dovolenou nebo s naspořenými penězi investovat.
 
„Začít investovat může klient jednoduše online, ve svém internetovém bankovnictví, a to dokonce už od stokoruny,“ dodává Jana Pokorná z Air Bank.
 
Na vstup do dospělého života se každý mladiství těší, ale musí si uvědomit, že není spojen jenom se svobodou, ale také s odpovědností. Když si ale hned od samého začátku uvědomí všechna úskalí a správně se nastaví, může bez omezení užívat svobody a finanční nezávislosti.  

Reklama