Přeji příjemné středeční ráno. Pracovní týden se láme na druhou polovinu. Kdyby přestala zima, byla bych ještě víc spokojená.

Svátek má IDA

Toto jméno má germánský základ id, což znamená "čin", nebo je základem slovo itis, "žena". Také se může jednat o zkrácené formy jmen staroskandinávské bohyně mládí a jara Idaberga, Alida či Iduna.
Všem nositelkám tohoto jména přeji vše nejlepší!

Co se stalo 15. března?

15. 3. 1939 - začala okupace zbytku Československa německými vojsky a vznikl protektorát Čechy a Morava.  Sice měl vlastní vládu a úřady, ale vše bylo závislé na rozhodnutí německého říšského protektora. O Československu v pravém slova smyslu se 15. března už hovořit nedalo. Po mnichovském diktátu z r. 1938 byla vyhlášena autonomie Podkarpatské Rusi a Slovenska. 14. března 1939 se Slovensko odtrhlo a vytvořilo samostatný klerikálně-fašistický štát. Takže už v ten den Československo přestalo existovat. Okupace trvala 6 let.

15. 3. 1958 - zemřel slezský bard - básník Petr Bezruč - nejznámějším dílem jsou Slezské písně (Štír), i když se dodnes spekuluje o tom, že je Petr Bezruč nenapsal. Ať to udělal kdokoli, mám tyto básně ráda a jsou jedinými, které jsem byla ochotná učit se nazpaměť.

15. 3. 1983 - "Zavřete oči, odcházím" - už tato jediná věta z filmu Kristián by stačila, aby se herec Oldřich Nový stal slavným. Natočil mnoho dalších, převážně komediálních rolí a stal se na dlouhá léta idolem mnoha srdcí dívek a paní. R. 1983 zemřel.

15. 3. 1907 - ve Finsku - jako v první evropské zemi byly do parlamentu zvoleny ženy - u nás si musely ještě dlouho počkat aspoň na volební právo...

15. 3. 1917 - car Mikuláš II. se vzdal trůnu a moci se ujala prozatímní vláda. Skončila tak dlouhá léta carské Matičky Rusi.

A téma dne?

Úřady,úřady, byrokracie u nás
  Chodíte rádi na úřady?
    Jak se k vám chovají úřednice?
      Jste s nimi spokojena?
        A co formuláře - baví vás je vyplňovat?
          Vlastníte nějaký speciální, který jen tak někdo nezná?
            Máte extra zážitky s naší byrokracií?

                 Napište nám vaše zážitky na:
redakce@zena-in.cz zajímají nás!!!
                                                  P.S. Možná je i orazítkujeme!

Reklama